RTÜK: TRT Demirtaş'ı saniyelerle veriyor, sesini kullanmıyor, spiker anlatımıyla geçiştiriyor

RTÜK üyesi Öngel, TRT'nin Selahattin Demirtaş haberleriyle ilgili rapor hazırladı

RTÜK: TRT Demirtaş'ı saniyelerle veriyor, sesini kullanmıyor, spiker anlatımıyla geçiştiriyor

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) HDP kontenjanından seçilen üyesi Ersin Öngel, TRT’nin HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili haberleri, sesini kullanmadan, saniyelerle ölçülen sürelerde verdiğini söyledi.

7 haziran seçimleri sonrasında TRT Haber’in Selahattin Demirtaş haberlerini rapor haline getiren Öngel, “Özellikle  TRT Haber kanalının, 6 milyonu aşkın oy alan ve Parlamento’da 80 milletvekiline sahip olan HDP’nin açıklama ve etkinlikleriyle ilgili haberlerde ciddi kısıtlamalara gidildiği gözleniyor” dedi.

Demirtaş’ın konuşmalarıyla ilgili kısıtlamaların iki noktada yoğunlaştığını belirten Öngel, şunları söyledi:

ELEŞTİRİLERİ GÖRÜLMÜYOR

"Birincisi; özellikle AKP’ye, hükümete, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştiri ve çağrıları içeren konuşmalar haber değerinde görülmeyerek, bültenlere yansıtılmıyor.

KENDİ SESİ KULLANILMIYOR, SPİKER AKTARIYOR

"İkincisi de haberleştirilen konuşmaların kendi sesinden verilmeyerek, baştan sona spikerin anlatımıyla aktarılarak geçiştirilmesi. Demirtaş sesinin fona yansıtılmaması için özen gösteren TRT Haber kanalı, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve AKP sözcülerinin açıklamalarıyla ilgili haberlerde mutlaka liderlerin kendi sesine yer veriyor, hatta çoğunu canlı yayınlıyor." (gazeteciler.com)

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2015, 14:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

trt ekibi bos beles siyasilerin agzina bakarak maas alanlardan teskil ordan iyi kalite cikmasi beklenemez derhal hepsi birden kapatilmali. devletin sirtinda masraf.