RTÜK: Meclis TV tüm partilere eşit mesafede durmalı

RTÜK üyeleri, Meclis TV'nin Kılıçdaroğlu sansürünü değerlendirdi...

RTÜK: Meclis TV tüm partilere eşit mesafede durmalı

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeleri CHP liderinin konuşmasının Meclis TV tarafından kesilmesi hakkındaki görüşlerini paylaştı.

RTÜK üyeleri Ali Öztunç, Süleyman Demirkan,  Meclis TV'nin 25 Şubat 2014 tarihli CHP Grup toplantısını kesmesine ilişkin, "Meclis TV'nin 25 Şubat 2014 tarihli CHP Grup toplantısını kesmesi, 2008 tarihli ve 26892 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Meclis TV Yönetmeliği'nin 6'ncı maddesi ile 6112 sayılı RTÜK Kanununun 6'ncı maddesine aykırıdır" açıklamasında bulundu.

"BU ŞEKİLDE SİYASİ İKTİDARIN VESAYETİ ALTINA ALINMIŞ OLMAKTADIR"

RTÜK Üyeleri Ali Öztunç, Süleyman Demirkan tarafından yapılan açıklamada, yasama faaliyetleri her şart ve koşulda halkın denetimine ve izlemesine açık tutulması gerektiğine dikkat çekilerek, TBMM Başkanlığı'nın, 2011 yılı Kasım ayında TRT ile olan protokolünü iptal ederek yasama faaliyetlerini halka kapattığı belirtildi. Daha sonra kapalı devre yayın yapan Meclis TV'nin, saat 19.00'dan sonraki Meclis faaliyetlerini, 'gerektiği takdirde' gibi 'keyfi' bir şarta bağlayarak yayınlarına devam ettiğinin altı çizilen açıklamada, "Bu şekilde, siyasi partilerin grup toplantılarına sansür getirilerek yasama faaliyetleri ve bunların yayınlanması siyasi iktidarın vesayeti altına alınmış olmaktadır. Oysaki, halk tarafından seçilerek oluşturulan yasama organının hiçbir faaliyetinin halktan gizlenmemesi gerekmektedir" denildi.

"MECLİST TV TÜM PARTİLERE EŞİT MESAFEDE DURMAK ZORUNDADIR"

Meclis TV'nin 25 Şubat 2014 tarihli CHP Grup toplantısını kesmesinin Meclis TV Yönetmeliğine ve 6112 sayılı RTÜK Kanununa aykırı olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Unutulmamalıdır ki, Meclis TV tüm partilere eşit mesafede durmak zorundadır.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in RTÜK Kanuna atıfla yapılan işlemin hukuka uygun olduğu iddiası ise yerinde değildir. Çünkü, ortada yayın hizmet ilkeleri yönünden değerlendirme yapılacak bir yayının gerçekleştirilmesine dahi izin verilmemiştir.

6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 6'ncı maddesinde "Yayın hizmetlerinin içeriğine ve yayınlanmasına önceden müdahale edilemez ve yayınların içeriği önceden denetlenemez' hükmüne yer verilmiştir. Çiçek'in sözünü ettiği RTÜK Kanununun 8'inci maddesi ise, ancak yayın gerçekleştikten sonra uygulanabilir.

Sonuç olarak, Meclis TV'nin 25 Şubat 2014 tarihli CHP Grup toplantısını kesmesi, 2008 tarihli ve 26892 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Meclis TV Yönetmeliğinin 6'ncı maddesi ile 6112 sayılı RTÜK Kanunun 6'ncı maddesine aykırıdır." (Medyatava)

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2014, 11:55

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER