RTÜK, Halk TV'ye 'Azerbaycan'ı ve Aliyev'i aşağılama' suçlamasıyla para cezası verdi

Halk TV’ye üst sınırdan idari para cezası verilmesine hükmedildi

RTÜK, Halk TV'ye 'Azerbaycan'ı ve Aliyev'i aşağılama' suçlamasıyla para cezası verdi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Halk TV'ye 'Azerbaycan'ı ve Cumhurbaşkanı Aliyev'i aşağılama' suçlamasıyla üst sınırdan idari para cezası verdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan yapılan açıklamaya göre, kurulun bu haftaki gündeminde Halk TV'de yayımlanan ve Azerbaycan konusunun işlendiği 'İki Bakış İki Yorum' programı vardı.

Gazeteci Levent Gültekin’in “…Azerbaycan devlet mi gerçekten bir aşiret demokrasi yok hukuku yok otoriter yönetim var seçim yok paranın üzerinde yüzüyorlar bugüne kadar adam gibi bir devlet kurmamışsın 30 yıldır senin toprakların işgal edilmiş…” sözleri sebebiyle kurul, “İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez.' hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle" Halk TV’ye üst sınırdan idari para cezası verilmesine hükmetti.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Yapılan değerlendirme sonucunda yayında ifade özgürlüğü kullanılırken kişi veya kurumların haklarının gözetilmesi ilkesine riayet edilmediği, Azerbaycan Devleti ve Devlet Başkanı İlham Aliyev’e yönelik eleştiri sınırları ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliğinde ifadeler kullanıldığı kanaatine varıldı.

RTÜK, Levent Gültekin’in sözlerine karşı verdiği tepkiyle aynı zamanda dünyaya bir mesaj da iletmiş oldu. Toplantıda bütün Üyeler, Azerbaycan’ı destekleyen tavır sergilerken, söz konusu programdaki ifadelerin kabul edilemeyeceği dile getirildi. RTÜK Üyeleri Ermenistan’ın saldırgan tavrınıysa kınadılar. Halk TV’ye verilen Azerbaycan cezası kararı oy birliğiyle alındı."

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2020, 09:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER