PEN: Türkiye'nin eleştirel sesleri susturmasına direnmeliyiz

Uluslararası PEN Başkanı Jennifer Clement, PEN'in Türkiye'deki çalışmalarının her zamankinden daha önemli hale geldiğini dile getirdi

PEN: Türkiye'nin eleştirel sesleri susturmasına direnmeliyiz

Uluslararası PEN Başkanı Jennifer Clement, Türkiye’deki basın ve ifade özgürlüğü ihlallerine karşı yaptığı açıklamada “Türkiye’nin eleştirel sesleri susturmasına direnmeliyiz” dedi.

Türkiye’nin trajedi ve kargaşayla dolu bir 2016 geçirdiğini, toplamda 24 bombalı saldırı yaşandığını ve bu saldırılarda en az 385 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Clement, 2017’nin ilk 10 gününde de patlamaların sürdüğünü açıkladı.

Temmuz ayında başarısız bir darbe girişimi yaşandığını ve 265 kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Clement, bunun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a acımasız haklar veren bir olağanüstü hal uygulamasının devreye girdiğini ve gazetecilerin, siyasetçilerin, kamu emekçilerinin, öğretmenlerin, yazarların kitlesel gözaltı ve tutuklanmalarına tanık olunduğunu söyledi.

Türkiye cezaevlerinde 150 gazeteci bulunduğunu ve bu rakamın Türkiye’yi Çin ve Mısır’ın önünde dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi yaptığını ifade eden Clement, 170’i aşkın derneğin, 30’u aşkın yayınevinin kapatıldığını ve her gün insanların ifade özgürlüğünü kullandığı için cezaevine konulmasına devam edildiğini belirtti. Clement, bu uygulamaların eleştirel seslerin neredeyse tamamen susturulmasıyla sonuçlandığını söyledi.

Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’ın serbest kaldığını ancak Ahmet Şık’ın, aralarında Murat Sabuncu, Turhan Günay, Kadri Gürsel ve Ahmet Altan’ın da bulunduğu tutuklular listesine eklendiğini belirten Clement, Gazeteci Tunca Öğreten, BirGün’den Mahir Kanaat ve DİHABER’den Ömer Çelik'’in 25 Aralık’tan bu yana gözaltında olduğunu dile getirdi.

PEN’in Türkiye’deki çalışmalarının her zamankinden daha önemli hale geldiğini söyleyen Clement, “Susturulan yazarlarla dayanışmayı sürdürmeliyiz” dedi. Clement, Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay hakkındaki suçlamaların derhal düşürülmesi gerektiğini ifade etti.

Clement, olumlu bir gelişme olarak yazar, yayıncı ve avukat Burhan Sönmez’in Uluslararası PEN yönetimine katıldığını duyurdu.
İfade özgürlüğünün Türkiye anayasası ve uluslararası hukukun koruması altında olduğunu hatırlatan Clement, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’deki muhalif sesleri susturma kampanyasına karşı direnmeliyiz, meslektaşlarımız ve dostlarımızla dayanışma içerisinde olmalıyız” dedi
 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2017, 23:25

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER