Özgür Gündem Gazetesi "geçici olarak" kapatıldı

Özgür Gündem Gazetesi, İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından "geçici olarak" kapatıldı

Özgür Gündem Gazetesi "geçici olarak" kapatıldı

Özgür Gündem gazetesi, PKK propagandası yaptığı iddiasıyla, İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kapatıldı.

Yeni Şafak Gazetesi Muhabiri Burak Doğan, Twitter'dan mahkeme kararını paylaştı.

Özgür Gündem'in editörlerinden Günay Aksoy, BBC Türkçe'ye verdiği bilgide gazeteye henüz bir tebligat yapılmadığını söyledi.

Mahkeme kararında atıf yapılan anayasanın 28. maddesinde "Türkiye'de yayımlanan süreli yayınlar, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Cumhuriyetin temel ilkelerine, millî güvenliğe ve genel ahlâka aykırı yayımlardan mahkûm olma halinde, mahkeme kararıyla geçici olarak kapatılabilir. Kapatılan süreli yayının açıkça devamı niteliğini taşıyan her türlü yayın yasaktır; bunlar hâkim kararıyla toplatılır" deniyor.

Öte yandan, Özgür Gündem gazetesinin geçici olarak kapatılmasıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yazılı bir açıklama yapıldı.
 
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
"İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu'nca Türk Ceza Kanunun (TCK) 302/ 1, 314/2, 220 / 1,2,8 ve 3173 sayılı Terörle Mücadele Yasasını'nın 7/7'nci maddeleri gereğince İstanbul'da yayınlanan Özgür Gündem adli gazetenin sürekli olarak PKK terör örgütü propagandası yaparak bu örgütün yayın organı gibi hareket ettiği iddiası ile ilgili gazete yetkilileri hakkında başlatılan soruşturma çerçevesinde; Anılan gazetenin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 28. maddesinin son fıkrası uyarınca geçici olarak kapatılması Sulh Ceza Hakimliği'nden talep edilmiştir. Talep, İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 16 Ağustos 2016 gün ve 3825 değişik iş sayılı kararı ile uygun görülerek Özgür Gündem adlı gazetenin geçici olarak kapatılmasına karar verilmiştir."Gazete hakkındaki karar şöyle:

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2016, 10:37
YORUM EKLE