Nuray Mert'in Kandil izlenimleri

Mert, geçtiğimiz hafta Diyarbakır, Erbil ve Kandil'deydi…

Nuray Mert'in Kandil izlenimleri

Deniz Güneş / Demokrat Haber

Geçtiğimiz hafta Diyarbakır, Erbil ve Kandil'e giden Nuray Mert, Kandil'de barış sürecine ilişkin tereddütsüz bir inanç gözlemlediğini söyleyerek "Diyarbakır Kandil'den daha gergin" dedi

Nuray Mert, IMC Televizyonu'nda yayınlanan moderatörlüğünü Ayşegül Doğan'ın yaptığı Gündem Müzakere programında barış sürecinin Diyarbakır, Erbil ve Kandil'de nasıl algılandığını anlattı.

“DİYARBAKIR'DA SORU İŞARETLERİ KANDİL'DE İNANÇ”

Diyarbakır'da sürece ilişkin insanların kafasında kimi soru işaretleri olduğunu ifade eden Mert Kandil'in ise Öcalan tarafından alınan kararın ardında büyük bir inançla durduğunu belirtti.

Mert "Sürecin barış ile noktalanacağına emin, ne yaptıklarını bilen kararlı insanlarla karşılaştım" dedi.

“DEMOKRATİK OLARAK TARTIŞILDI”

Kamuoyunda yaratılan örgüt içinde Şahinler ve Güvercinler geriliminin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Mert, "İnsanların özellikle altını çizdikleri nokta, örgüt içinde kimi görüş ayrılıkları olmakla birlikte bunların demokratik olarak tartışıldığı ve Öcalan'ın aldığı kararın arkasında olma kararının alındığıydı" dedi.

“SİLAHLI MÜCADELEYİ BİTİRMEYE HAZIR”

Mert, gerekli adımların atılması durumunda Kürt Hareketinin silahlı mücadeleyi bitirmeye ve demokratik siyasi mücadeleye devam etmeye hazır olduğunu belirtti.

Akil İnsanlar Heyeti'ne yönelik bazı yerlerdeki protestolara da değinen Mert, bu protestoların yıllardır kullanılan "şeytanlaştırıcı" dilin ürünü olduğuna dikkat çekti.

“DİZİLERİN YARATTIĞI TAHRİBATI YÜZ TANE AKİL İNSANLA İYİ EDEMEZSİNİZ"

Mert, hükümetin de muhalefetin de hala aynı reflekslerle hareket ettiğini söyleyerek "Terör, terörist gibi kavramlarla kurulan bir barış sürecine milliyetçi kitlelerin tepki göstermesi doğal bir sonuç. Bu kültürü yaratan ve kamuoyunu hurafelerle zehirleyen bir gelenek var. Şimdi aynı zihinsel gelenek Dağ'ı "şeytanlaştırma" işini üstlenmiş durumda. Dağdaki insanları bütün kötülüklerin müsebbibi gibi gösteren şeytanlaştıran diziler hala yayınlanıyor. Bu dizilerin yarattığı tahribatı yüz tane akil insanla iyi edemezsiniz" dedi.

“İNANÇLI İNSANLARLA KARŞILAŞTIM"

Mert dağdaki insanların kandırılmış ya da mağdur olarak yansıtmanın da doğru olmadığını söyleyerek "Ellerinden alınmış hayatları olan, mağdur, pişman insanlar değildi gördüklerim. Bilakis ne için mücadele ettiklerini bilen inançlı insanlarla karşılaştım" dedi.

“İNSANİ HİKAYELERİ ANLATMAK YETERLİ"

Kandil'de Türk kamuoyunda olduğu gibi önyargıların olmadığını da belirten Mert, bu süreçte Türk kamuoyunun da barışa hazırlanması gerektiğini söyledi. Bunun için en iyi yolun tutarlı bir dille tutarlı bir siyaset izlemek olduğunu ifade eden Mert, "Kitlelere barışı anlatmak için büyük projelere ihtiyacınız yok. Sadece insani hikayeleri anlatmak, bu insanların neden ellerine silah almak zorunda kaldıklarını anlatmak yeterli" dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2013, 16:49
YORUM EKLE