Müslüm Doğan'dan Cumhuriyet'in manşetine protesto

“Bakanlığı duydu mezhebini unuttu” manşeti attılar

Müslüm Doğan'dan Cumhuriyet'in manşetine protesto

Cumhuriyet Gazetesi bugün manşetten “GÜNÜN HABERİ” vurgusuyla yayınladığı Emine Kaplan imzalı haberde Bakanlığı duydu mezhebini unuttu başlığı attı.

Haberde, HDP’nin Alevi milletvekili Müslüm Doğan’ın Alevi askerlerin cemevlerinde düzenlenen cenaze törenlerine askerlerin katılmadığı iddialarını mecliste dile getireceği, ancak bakanlık teklifini içeren mektubu aldıktan sonra, dün konuyla ilgili olarak TBMM’de düzenleyeceği basın toplantısını ertelediğini iddia edildi.

“Kimseden saklamadığımız ve gerekçesini açıkça anlattığımız bir erteleme Cumhuriyet gazetesinde “Bakanlığı duydu mezhebini unuttu” ve “Doğan bakan oldu,  Aleviliği erteledi” gibi başlıklarla okurlara sunulmuştur” diyen HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan “Cumhuriyet gazetesinin bu tür başlıkları kullanması kabul edilemez bir durumdur” dedi.

Eski Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı olan Müslüm Doğan konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Alevi ocaklarının Alevi inancı ve öğretisinin kaynağı olması ve bu ocaklarımızın kuşatılarak özgürleşmesini engellemek gayesi ile bir vakıf temelinde örgütlenme çabası ile ilgili olarak; yapacağımız basın toplantısı ülke gündeminin değişmesi ve savaş koşullarının dayatılması nedeniyle söz konusu durumun güncelliği yitirmesi dolayısıyla bir hafta sonraya ertelenmiştir. ABF Genel Başkanı, PSAKD Genel Başkanı ve dergâh yöneticileriyle birlikte ortak karar alınmıştır. Bizim için makam değil, toplumsal çıkarlarımızı esas alan değerlerimiz önemlidir. “ (Deniz Güneş / Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2015, 14:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

aleviler artik eski zokalari yemiyo.

Cem
Cem - 3 yıl Önce

Emine Kaplan hanım efendi yazınız sizib gastenizin okurlarına göre ilgi çekici olabilir bir kızılbaş olarak ve dernek faluyetleri içerisinde aktif bir rol oynuyan biri olduğumdan biliyorum sizin bu yaptığınız haber sadece inanç istismarı. Biz alevi toplumu olarak Müslüm beyin ne yaptığını biliyoruz. Keşke hemşerim Kemal Kılıçdaroğlu da böyle curetkar olabilseydi. Olamamasının tek sebebi isr sizin gibi gastecilik yapanlar. Sizler bizim inaçlarımızı bu şekilde haber konusu yapana kadar bu gazetelerde bizlere yapılan ayrımcılık haberlerini manşetten girin ondan sonra bu köşe yazılarında bizlere sataşın.