Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu kuruldu

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, kuruluşunu ilan etti

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu kuruldu

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nde düzenlenen toplantıyla kuruluşunu ilan etti.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu adına hazırlanan metni  gazeteci Semra Turan okudu.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 3 Mayıs’ın 1993 yılında Dünya Basın Özgürlüğü Günü ilan edildiğini hatırlatan Turan, Türkiye'de ise her geçen gün basın özgürlüğü üzerindeki baskıların arttığına dikkat çekti.

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi verilerine göre, 168, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) verilerine göre ise 159 gazetecinin cezaevlerinde tutulduğu bilgisi veren Turan, Freedom House (Özgürlük Evi) tarafından 199 ülkenin basın özgürlüğü durumuna ilişkin yayınlanan raporda Türkiye'nin 163'üncü sırada yer aldığını, aynı raporda basın özgürlüğü açısından "Özgür", "Özgür olabilir" ve "Özgür olmayan" kategorileri arasında Türkiye’nin "Özgür olmayan" ülkeler arasında yerini aldığını söyledi.

OHAL İLE ÖZGÜR BASIN HEDEF ALINDI’

15 Temmuz sonrası Türkiye'de ilan edilen OHAL ile özellikle bağımsız basının hedef alındığını ve yaşanan antidemokratik uygulamaları tarafsız dile getiren bağımsız basın kuruluşlarının çıkarılan KHK'lerle kapatıldığına vurgu yapan Turan, kapatılan basın yayın organlarında en çok kadın gazetecilerin işsiz kaldığına dikkat çekti.

Turan, “Türkiye'de ilk ve tek olan kadın haber ajansı JINHA (Jin Haber Ajansı) çıkarılan KHK ile kapatılmıştır. KHK ile kapatılan diğer televizyon, gazete ve ajanslarda da bu sebeple işsiz kalan onlarca kadın gazeteci olmuştur. 16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleşen referandum seçimleri sonrası tekrar uzatılan OHAL ile kadın gazetecilerin yaşadıkları hukuksuz ve antidemokratik süreç daha sert bir hal almıştır. İşsiz kalan kadın gazeteciler olarak yaşadıklarımızı kamuoyunda duyurarak ve kendi aramızda bir dayanışma örmek için bir araya geldik” dedi.

‘KADIN GAZETECİLERİN DAYANIŞMASI İLE BU PLATFORMU KURDUK’

OHAL ve KHK'ler ile kurumlaşmaların zorluğunu ve dayanışmanın gerekliliğini belirten Turan, bu sebeple dayanışma içerisinde olan kadın gazeteciler olarak böyle bir platformda buluştuklarını anlattı. Bu dayanışma ağının kadın odaklı habercilik yapan tüm kadın gazetecilere ve uluslararası dayanışmalara da açık olacağını ifade eden Turan, bu ağın OHAL sürecinde kadın gazetecilerin yaşayacakları her türlü ayrımcı antidemokratik uygulamaların görünür kılınması ve kamuoyunda duyulması hususunda önemli rol oynayacağını aktardı.

Turan, “Kadın habercilerin desteklendiği bir mekanizmaya dönüşecektir. Özellikle OHAL ve KHK ile yaşanan hukuksuz süreçte kadın gazetecilerin hakları konusunda bir farkındalık yaratarak işsiz kalan ve mesleklerini devam ettirme konusunda kararlı olan tüm kadın gazetecilerin umudu olacaktır. Bu çalışma işsiz kalan kadın gazetecilerin çabalarıyla yürütülecektir” şeklinde konuştu.

'KADIN GAZETECİLER DESTEKLENECEK'

Kurulan platformun amacına da değinen Turan, OHAL'de çıkarılan yasaların toplumda yarattığı rahatsızlıklara karşı muhalif bir söylemle kadınların yanında durarak kamuoyu oluşturmak, dayanışma ağlarını kadın odaklı habercilik yapan tüm kadın gazetecilere ve uluslararası dayanışmalara açık olacak şekilde yürüteceklerini söyledi.

Turan, şöyle devam etti: “Platformumuz OHAL sürecinde kadın gazetecilerin yaşayacakları her türlü ayrımcı antidemokratik uygulamaların görünür kılınması ve kamuoyunda duyulması hususunda önemli rol oynayacaktır. Kadın habercilerin desteklendiği bir mekanizma olacaktır. Özellikle OHAL ve KHK ile yaşanan hukuksuz süreçte kadın gazetecilerin hakları konusunda bir farkındalık yaratarak işsiz kalan ve mesleklerini devam ettirme konusunda kararlı olan kadın gazetecileri destekleyecektir.”

‘PLATFORM ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER YARATACAK’

Platformun KHK ile kapatılmış TV, gazete, haber ajansında çalışan kadın odaklı habercilik yapan ve işsiz kalan kadın habercilerden oluştuğunu anlatan Turan, kadın odaklı habercilik yapmak isteyen ve işsiz kalan kadın haberciler mesleklerini icra etmeleri hususunda destekleneceklerini kaydetti.

Turan, “Haber yapmaları konusunda yaşayacakları ekipman ve mesleki eğitim sorunları giderilecektir. Platform bünyesinde bulunan kadın gazeteciler, şiddete maruz kalan kadınların sorunlarını kamuoyuna taşıyarak görünür kılınmasını sağlayarak şiddetle mücadelede kadınların umudu olacaktır. OHAL kanunlarının antidemokratik uygulamalarına inat kadınların yaşadıkları her türlü şiddeti görünür kılarak topluma haberleriyle mesaj vereceklerdir. Kadın gazeteciler; mesleklerini bağımsız, sivil ve kendi inisiyatifleriyle oluşan bu platformdaki dayanışmayla toplumda önemli, yapısal ve köklü bir değişim yaratacaklardır” dedi.

Turan, kurulan platforma dair şunları aktardı:

*Sadece kadınlardan oluşmaktadır.

*Feminist ve kadın hakları perspektifinden bakmaktadır.

*Kadın odaklı habercilik konusunda ısrarcı bir yapıdır.

*Katılımlarda esnektir. Kadın gazetecilere açık ve dayanışma perspektifini esas almaktadır.

*Kadına yönelik şiddeti görünür kılarak, kadın odaklı habercilikte toplumsal değişim yaratmayı hedefler.

*Her türlü antidemokratik yaklaşımlara itiraz eden, bağımsız bir yapıdır.

*Ulusal düzeyde kadın odaklı habercilik yapan tüm kadınlara üyelik açıktır.

*Uluslararası tüm kadın gazetecilerle dayanışmayı esas alır.

*Kadın gazetecilerin mesleklerini icra etmelerindeki engelleri aşmaya çalışır.

*Atölye çalışmalarıyla deneyimleri buluşturarak kadın gazetecilerde kapasite artırıcı programlar düzenler.

*Kadın gazetecilerin, özellikle gönüllü muhabirlik ağı oluşturmada haberlerin hızla şekillenmesi için platform bünyesinde oluşacak teknik ekipmanları dönüşümlü paylaşır.

(Kaynak: Dihaber)

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2017, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER