JINHA muhabirlerinin yargılandığı dava 11 Ekim'e ertelendi

JINHA muhabirleri Ceren Karlıdağ ve Öykü Dilara Keskin ile ESP’lilerin de yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü

JINHA muhabirlerinin yargılandığı dava 11 Ekim'e ertelendi
G-20 zirvesini protesto etmek için Taksim’de bulunan İngiliz Konsolosluğu önünde 14 Kasım 2015 günü eylem yapan ESP’liler ile haber takibi yapan JINHA (Jin Haber Ajansı) muhabirleri Ceren Karlıdağ ve Öykü Dilara Keskin’in de yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Davada gazeteciler ve ESP’liler “Silahlı katılınan toplantı ve yürüyüşte ihtara rağmen dağılmama” ve “Örgüt propagandası” iddiasıyla yargılanıyor. 

Evrensel’in haberine göre; Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme heyeti olay gününe ait görüntelerin İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden istenmesine karar vererek bir sonraki duruşmayı 11 Ekim’e erteledi. 

‘HABER TAKİBİ YAPIYORDUK’

Savunmalarını yapan JINHA muhabirleri Keskin ve Karlıdağ eyleme haber takibi amacıyla katıldıklarını belirterek “Halkın haber alma hakkı için oradaydık. Mesleki faaliyetimiz dolayısıyla buradayız. Gazetecilik suç değildir” şeklinde savunma yaparken, ESP’liler yaptıklarının hukuksuz bir eylem olmadığını vurgulayarak eylem sonrasında sivil giyimli kişilerin kendilerini darbederek gözaltına aldığını ifade etti.

İddianamedeki atılı suçların oluşmadığını belirten avukat Levent Pişkin eylem sırasında yalnızca bir pankart bulunduğunu ve bu nedenle ‘silahlı terör örgütü’ suçlamasının kabul edilemez olduğunu söyledi. 

Pişkin, “5 paragraflık iddianamenin 2 paragrafı polisin fezlekelerinden oluşuyor. ESP legal bir partidir. Beraat talep ediyoruz” dedi. Gösterinin ardından dağılın şeklinde uyarı yapılmaksızın müvekkillerinin gözaltına alındıklarını hatırlatan avukat Kader Tonç da beraat talep etti. Avukat Eren Keskin ise müvekkilleri Keskin ve Karlıdağ’ın yaptıklarının gazetecilik faaliyeti olduğunu söyleyerek beaat talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti olay gününe ait görüntelerin İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden istenmesine karar vererek bir sonraki duruşmayı 11 Ekim 2016 tarihine erteledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2016, 22:05

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER