İMC TV’den açıklama: Sendikal örgütlenmeyle ilgisi yok!

İMC TV’den işten çıkarmalarla ilgili açıklama geldi...

İMC TV’den açıklama: Sendikal örgütlenmeyle ilgisi yok!

İMC TV’de daha önce 4 çalışanın işten çıkartılmasının ardından son olarak Türkiye Gazeteciler Sendikası üyesi 8 çalışan daha işten çıkartıldı. Bunun üzerine çalışanlar iş bıraktı.

ETHA’nın haberine göre normal yayınını sürdüremeyen kanalda, daha önce yayınlanan programların tekrarları yayına verildi.

ÇALIŞANLARDAN AÇIKLAMA

İMC TV çalışanları tarafından yapılan yazılı açıklamada, televizyon kanalında yaşanan gelişmeler şöyle anlatıldı:

"Yayın çizgisiyle, kurulduğu ve yayın hayatına başladığı ilk andan itibaren farklı bir yerde durdu İMC. Ona bağlanan umutlar, sahiciydi. Zira, 1 Mayıs günü yayın hayatına başlaması tesadüf değil. Ancak geldiğimiz noktada, bizi hayal kırıklığına uğratan olumsuzluklarla karşı karşıyayız. İMC'nin misyonuyla taban tabana zıt bir davranış, şahit olduğumuz. Sorun yönetiliş biçimimizle ilgili hoşnutsuzluğumuzdu. Sorunlarımıza yaklaşım biçimi, çoğu zaman çözüm odaklı olamadı. Sağlıklı ve saygılı bir iletişim kurulamadı. Mesleki yeterliliği ya da yetersizliğine bakılmaksızın, kolayca işten atılabilen arkadaşlarımız oldu. Bunların yanında taleplerimiz, düzelmesini istediğimiz koşullarımız vardı. Örgütlü olmaya, birlikte hareket etmeye karar verdik. İlk seçenek sendikalı olmaktı. Zira, İMC TV gibi bir yerde, sendikalı olmak bir başkaldırı değil, bir hak olmalıydı. Ama olamadı."

Sendika girişiminin yöneticiler tarafından önce olumlu karşılandığını ancak daha sonra "biraz bekleyin" denildiğini belirten İMC çalışanları, "Beklemedik. Çünkü, belki herkes olmasa bile bu hareketi başlatan arkadaşlarımızın birer birer işten atılacağı kanaatine sahiptik. Güvenemedik. Ve sendikaya üye olma işlemlerini hızlandırdık. Amacımız herşeye rağmen sendikayı arkamıza alıp, pazarlık masasına oturmak, sendika temsilcilerini yönetimin karşısına çıkarmak değildi. Üstelik; 'Sendikalı olmak, İMC'nin anayasasına ters, örgüt istemiyoruz' dediler. 'Sendika ağaları bu kapıdan diremez' tavrını takındılar. Üstelik bizim 'emek dünyası' diye bir programımız, hemen her gün sendikal mücadeleye desteğimizi gösterdiğimiz haberlerimiz varken ve emek dünyasından konuklarımız kendilerine ses ve yer bulurken... Ve hatta kendi aramızda temsilcilerimizin olmasını dahi kabul etmediler" diye belirtti.

İlk önce iki arkadaşlarının işten çıkartıldığını ve kendilerine tatmin edici hiçbir açıklama yapılmadığını kaydeden IMC çalışanları, şunları söyledi:

"Başka iki arkadaşımız arasında yaşanan bir tartışma ve sarf edilen sözler ise, o insanlar arasında çözülebilecek bir sorunken büyük bir krize dönüştü. Nihayetinde iki arkadaşımız daha işten atıldı. Bu olay sonrası Eyüp Bey'in istifasını isteyen, yönetim anlayışı ve biçiminin değişmesi gerektiğini seslendiren arkadaşlarımız oldu. Yönetim bunu bir restleşme olarak algılamayı seçerek, 8 kişinin daha işten çıkarılmasına karar verdi. Bu noktada İMC TV yöneticilerine düşen görev, biraz çuvaldızı kendisine batırmak, özeleştiri yapmak, süreci bu noktaya getiren yaşanmışlıkları gözden geçirmek, sorunu çözme iradesi göstermekti. Hiç yanaşılmadı. Eyüp Bey, bu kanalın temizlenmesi gerektiğine inanıyordu, işten çıkarılan arkadaşlarımızın bir zehir olduğunu açıkça dillendiriyordu. Kanal yönetimiyle yaşanan olumsuzluklar, biriken kırgınlık ve kızgınlıklar, İMC TV'yi hak etmediği bir sona hazırlıyor. Hazırlarken, burayı var eden değerler aşınıyor. Bir yapıyı ayakta tutan ilkeler çatırdamaya başlıyor. Arkadaşlarımızın ve bizlerin asıl kaybı, işsiz kalmak bir yana, inandığımız ve inandırıldığımız değerlere sahip olunamaması. Biz bu nedenle sizden destek istiyoruz. Her şeye rağmen yıkıcı değil yapıcı olunabilmesi için yöneticilerimizden de hassasiyet bekliyoruz. İMC herhangi bir işyeri değildir. Siz de buna inanıyor ve gerçekten öyle olmasını diliyorsanız, sizi ses vermeye çağırıyoruz. Her ne yaşanırsa yaşansın, 'emek kazansın' diyoruz."

“TÜM ÇALIŞANLAR ADINA İMZA ATILAMAZ”

Bu arada Demokrat Haber’e gelişmeleri değerlendiren bir İMC TV çalışanı ise şunları dile getirdi:

“Haberler ne kadar doğruyu yansıtıyor bilmiyorum, zira kanaldan çıkarılan arkadaşlar oldu ama 94 kişiden 8 kişi.  Bana biraz bizim TV’ye karşı kampanya gibi geliyor haberler. Zira çıkarılan arkadaşlar da sendikalı olanlar değil... Yani haber gerçeği yansıtmıyor pek. Ama doğrudur 8 kişi işten çıkarıldı... İhtiyatlı olmakta yarar var. Toplamda 94 kişinin çalıştığı bir kanalda 12 kişinin İMC çalışanları imzasıyla açıklama yapmış olması çok doğru değil. Yani kanaldın % 12’si İMC çalışanları olarak imza atamaz."

İMC TV YÖNETİMİNDEN DE BİR AÇIKLAMA GELDİ:

"İMC TV'nin iki çalışanının bir diğer İMC çalışanını tehdit etmesiyle başlayan süreçte, işyeri ahlakı ve kurallarına uymayan, yöneticilere hakaret eden ve saldıran, işten çıkarıldıkları bildirildiği halde kanalı terk etmeyen bu iki çalışanın işine son verilmişti.

Bunun üzerine bir grup çalışan İMC yöneticilerine ve imc'ye hakaretler içeren ve imc bir şirket değil de bir kulüp, bir dernekmiş gibi ve bu iki arkadaşın neden işten atıldığını sorgulamadan 'yönetimin istifasını' isteyen mailler gönderdiler.

Yönetim kurulu kendileriyle çalışma koşulları kalmayan bu yedi arkadaşa da işlerine son verildiğini bildirdi. Bu arkadaşlar bir süre kanalın olağan akışını da engelleyerek çalışma ortamını sabote ettiler.

İmc tv yönetimi sendikal örgütlenmeyi bir hak olarak görmektedir. İşten çıkarmaların sendikal örgütlenmeyle hiçbir ilgisi yoktur. Sadece iş ve çalışma ahlakına uymayan, iş ortamını birlikte çalışılamaz hale getiren kişilerin iş kanunları çerçevesinde iş akitlerine son verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yönetim Kurulu Başkanı

RAMAZAN BAYDAN

imc tv canlı izle

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2013, 02:17
YORUM EKLE