Hayko Bağdat, Erdoğan'a hakaretten ifade verdi

Hayko Bağdat da ifade verdi

Hayko Bağdat, Erdoğan'a hakaretten ifade verdi

Taraf Gazetesi yazarı Hayko Bağdat, bir internet sitesinde 3 Ekim günü yayınlanan "Ahmet Hakan'a İnen Yumruğun Sebebi Recep Tayyip Erdoğan'dır" başlıklı yazısında Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında başlatılan soruşturma kapsamında savcıya ifade verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu Savcısı Emin Aydinç'e ifade veren Hayko Bağdat'ın, yazdığı yazının çalışmış olduğu Taraf Gazetesi'nde yayımlandığını, söz konusu internet sitesinin de yazıyı buradan alarak yayımladığını, bu konuda bilgisinin olmadığını söylediği öğrenildi.

Yazının içeriği konusunda da savcıya bilgi verdiği öğrenilen Bağdat'ın, yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret kastının bulunmadığını, yaratılan nefret ortamından yararlanmaya çalışan Cumhurbaşkanı'na yakın bir takım gazetecilere yönelik eleştiriler olduğunu söylediği ifade edildi.

Bağdat’ın avukatı Sevgi Kalan Güvercin, Cumhurbaşkanı'na hakaretin ayrı bir madde olarak kişiye özel düzenlenmesinin AİHM kararlarına aykırı olduğunu vurguladı. Avukat Güvercin, yazının ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını savundu.

Öte yandan, Hayko Bağdat hakkında bir programda yaptığı konuşma nedeniyle de Erdoğan'a hakaretten soruşturma açıldığı, bu soruşturma kapsamında daha sonra ifade vereceği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2015, 18:28
YORUM EKLE