Gazetecilerden dayanışma çağrısı

Özgür Gündem, 'KCK' basın davasının 12. duruşması öncesindeki yürüyüş için çağrı yaptı...

Gazetecilerden dayanışma çağrısı

22 Nisan Pazartesi günü görülmeye devam edecek olan 'KCK' basın davasının 12. duruşması öncesinde Özgür Gündem Gazetesi gazetecilerle dayanışmak için Cumartesi akşamı yapılacak yürüyüşe çağrı yaptı:

“Sizleri, düşünceyi ifade ve örgütlenme özgürlüğüne karşı, hiç bir hukuki temeli olmayan sadece AKP hükümetinin siyasi tercihlerinin sonucu olarak yargılanan arkadaşlarımızla daha önce gösterdiğiniz dayanışmayı bu duruşma sürecinde de göstermeye davet ediyoruz.

”Dünyanın en büyük toplu gazeteci davalarından birinde yargılanan arkadaşlarımızla dayanışmak için gerek duruşma salonuna gelerek dayanışmanızı göstermeniz gerekse de 20 Nisan Günü saat 19.00'da Galatasaray Meydanı'ndan Taksim Meydanı'na yapacağımız yürüyüşe katılarak güç vermeniz, bizleri ve cezaevlerindeki gazeteci arkadaşlarımızı memnun edecektir.”

NE OLMUŞTU?

20 Aralık 2011’de birçok ilde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen 'KCK' operasyonu kapsamında çoğu gazeteci olan 49 kişi gözaltına alındı. 36’sı tutuklu 44 kişi hakkında “örgüt üyeliği” ve “örgüt yöneticiliği” suçlamasıyla 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Görülen 11 duruşmada 12 basın çalışanı tahliye edilirken davada yargılanan 24 kişi hala tutuklu bulunuyor. KCK basın davasının dördüncü faslı, 12. duruşması 22 Nisan Pazartesi günü Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (bianet)

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2013, 23:54
YORUM EKLE