Gazeteci Çağdaş Kaplan’a 6 yıl 3 ay hapis cezası

Kaplan 'örgüt üyeliği' suçlamasıyla yargılanıyordu

Gazeteci Çağdaş Kaplan’a 6 yıl 3 ay hapis cezası

Yeni Yaşam gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Çağdaş Kaplan’ın 2010 yılında, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) çalışırken hakkında başlatılan soruşturma sonrası açılan davanın karar duruşması bugün Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Kaplan’ın “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın son duruşmasında 5 sanık hazır bulunurken, Çağdaş Kaplan avukatı Gülcan Kartal Bağat tarafından temsil edildi. Duruşmada sanıkların ardından avukatlar esas hakkındaki savunmalarını yaptı.

Kaplan’ın avukatı Gülcan Kartal Bağat, yaptığı savunmada müvekkilinin gazeteci olduğunu belirterek, “Olayın olduğu dönemde DİHA’da muhabirlik yapıyordu” dedi.

Hazırlık soruşturmasının tamamen hukuka aykırı olduğunu belirten avukat Bağat, “Kolluk kuvvetleri ‘düşman ceza hukuku’ doğrultusunda hareket etmiştir” diye konuştu.

Yorum ve zorlama yoluyla delil üretilmeye çalışıldığını da söyleyen Bağat, “Çağdaş Kaplan hakkında örgüte eleman sağladığına dair iddialar somut değildir” ifadesini kullandı ve şöyle devam etti:

“Bütün iddialar, Çağdaş Kaplan’ın çocukluk arkadaşıyla, cezaevinde olan kız kardeşinin mektup adresini öğrenmek için yaptığı telefon görüşmesine dayandırılmıştır. Bu telefon görüşmesini delil olarak kabul etmiyoruz. Çağdaş Kaplan ‘legal’ etkinlikleri organize etmekle suçlanıyor. Somut bir iddia yok ama ‘yasal’ ifadesine dikkat çekeriz.

Zorlama delillerle suç yaratılmıştır. Çağdaş Kaplan gazetecidir, günlük bir gazetenin genel yayın yönetmeni olarak mesleğine devam etmektedir.”

Avukat Gülcan Kartal Bağat, müvekkili Çağdaş Kaplan’ın beraatini talep ederek savunmasını sonlandırdı.

Avukat savunmalarının ardından mahkeme heyeti karar için duruşmaya ara verdi.

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Kaplan’a 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme, Çağdaş Kaplan hakkında yurt dışına çıkış yasağı uygulanmasına da hükmetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER