Fransız Le Figaro Soner Yalçın'ın mektubunu yayınladı

Yalçın yolladığı yazıda 'Var mı dışarıda biri?' diye sordu...

Fransız Le Figaro Soner Yalçın'ın mektubunu yayınladı

Fransız Le Figaro gazetesi, tutuklu gazeteci Soner Yalçın’ın mektubunu yayınladı. Yalçın mektubunda Fransız halkına seslenerek “İfade özgürlüğünü ve rasyonalizmi sizlerden öğrendik. Var mı dışarıda biri?” dedi.

Fransız Le Figaro gazetesinde “Hapisteki Bir Türk Gazeteciden Mektup” başlığı altında yayımlanan makalede Yalçın, kendisine yönelik suçlamaların komplo olduğunu belirtti ve bu komplonun ardında 'polisin hizmetinde bir dini örgütün' olduğunu düşündüğünü dile getirdi.

'GAZETECİ DERNEKLERİ DIŞINDA HİÇ BİR SİYASİ PARTİ VE ÖRGÜTE ÜYE DEĞİLİM'

Yalçın gazeteye, 26 yıllık gazetecilik yaşamı süresince siyasilere ve gazetecilere yönelik faili meçhul cinayetler, mafya, çeteler, devletin içinde faaliyet gösteren yasadışı örgütler ve aşırı dinci hareketler hakkında yazdığını anlattı.

Gazeteci dernekleri dışında hiçbir siyasi parti veya örgütün üyesi olmadığını belirten Yalçın, Ergenekon’a üye olmakla suçlandığını belirtti.

'BENİ SUÇLAMAK İÇİN BELGELERİ VİRÜSLE BİLGİSAYARIMA YERLEŞTİRDİLER'

Kendisini suçlamak için OdaTV bilgisayarlarında bulunduğu söylenen belgelerin virüsle bu bilgisayarlara yerleştirildiğinin ekspertiz raporlarıyla kanıtlandığını belirten Yalçın, hakkındaki iddianamede sadece yazdıklarıyla suçlandığını hatırlatarak, “İşte benim suçum, hatam: Soru sormak, gerçeği aramak ve yazmak” görüşünü dile getirdi.

'SİZ BENİM SUÇ ORTAĞIMSINIZ'

Türkiye’de kendisi hakkında yazacak gazetecilerin de hapse atılma riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten Yalçın, “Size bunun için yazıyorum, çünkü siz benim suç ortağımsınız," dedi ve mektubunu, "Yüksek sesle söylemeye devam edeceğim: Var mı dışarıda biri?” ifadeleriyle tamamladı.

Soner Yalçın’ın durumu, başta Paris merkezli 'Sınır Tanımayan Gazeteciler' kuruluşu olmak üzere çok sayıda Fransız basın örgütü tarafından yakından takip ediliyor. (pressout)

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2012, 00:00
YORUM EKLE