Erdoğan'dan The Times'a 'ilan' davası

Başbakan yabancı basına da el attı…

Erdoğan'dan The Times'a 'ilan' davası

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi olaylarını kınamak için The Times gazetesine verilen ilanla ilgili konuştu.

Dünyaca ünlü isimler, Gezi Parkı eylemlerindeki polis şiddeti nedeniyle İngiltere'de yayımlanan The Times gazetesine verdikleri ilanla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirmişti.

Başbakan Erdoğan, gazetede yer alan o ilan için "Bunlar düşüncelerini fikirlerini kiraya vermiş tipler. Bunlar demokrasiye inanmış tipler olsa yüzde 50 ile iktidar gelmiş bir Başbakan’a diktatör deme ahlaksızlığını göstermezdi. Sen beni nereden tanıyorsun benimle ne zaman konuştun. Times kendi sayfasını kiraya veriyor, ahlaki zaafıdır bu onların. Times ile ilgili arkadaşlarım hukuki girişimde bulunacaktır" açıklamasını yaptı.

ÜNLÜLERDEN ERDOĞAN'A SERT MEKTUP

Batı'da sanat dünyasının en önemli isimleri arasında gösterilen çok sayıda ünlü, İngiltere'de yayımlanan The Times gazetesine tam sayfa ilan vererek, Gezi Parkı'ndaki aşırı polis şiddeti nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirmişti.

Başbakan Erdoğan'a Türkiye'nin Avrupa Konseyi üyesi olduğu ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin bir tarafı olduğu hatırlatılan mektupta, "Sonuç olarak, beş masum gencin ölümüne neden olan emirleriniz, Strasbourg'da bir davaya dayanak teşkil edebilir" denilmişti.

İŞTE İLANIN TAM METNİ

Bay Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Başbakanı

Ankara, Türkiye. Temmuz 2013

Sayın Bay Erdoğan,

Aşağıda imzası olanlar, bu mektubu sizin polis güçlerinizin İstanbul’da Taksim Meydanı ve Gezi Parkı ile Türkiye’nin diğer büyük şehirlerindeki barışçı gösterileri, Türk Tabipler Birliği’nin verilerine göre beş kişinin ölmesi 11 kişinin ayrım göstermeksizin biber gazı kullanımı nedeniyle gözünü kaybetmesi ve 8 binden fazla kişinin yaralanmasına neden olacak biçimde, zalimce bastırmasını en güçlü şekilde kınamak amacıyla yazıyoruz. Ancak, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nın benzersiz bir şiddet kullanımıyla boşaltılmasından sadece günler sonra, tek suçları sizin diktatoryal yönetimine çıkmak olan bu beş ölüye aldırmadan, İstanbul’da Nuremberg Toplanması'nı hatırlatan bir miting düzenlediniz. Sizin hapishanelerinizde Çin ve İran hapishanelerindeki sayının toplamından daha fazla gazeteci var. Buna ek olarak, göstericileri çapulcu, yağmacı, holigan olarak nitelendirdiniz, hatta bu göstericilerin yabancıların yönlendirdiği teröristler olduğunu söylediniz. Oysa gerçekte, bu göstericiler sadece Türkiye’nin kurucusu Kemal Atatürk’ün öngördüğü şekilde laik bir cumhuriyet olarak kalmasını isteyen gençlerdi. Sonuç olarak, bir yandan ülkenizi AB üyesi yapmaya çalışırken, bir yandan Türkiye’nin bir Egemen Devlet olduğunu söyleyerek, AB liderleri tarafından size yönelik tüm eleştirileri reddediyorsunuz. Size 9 Ağustos 1949’da imzalanmış Konvansiyon uyarınca Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nin bir üyesi olduğunu, 18 Mayıs 1954’te Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu'nu imzaladığını ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yetkisini tanıdığını saygıyla hatırlatıyoruz. Bunların sonucunda, beş masum gencin ölümüne neden olan emirleriniz, Strasbourg'da bir davaya dayanak teşkil edebilir.

Saygılarımızla...

İMZACILAR

Türkiye’den Fazıl Say’ın da yer aldığı, “Başbakan Erdoğan’a açık mektup”un imzacıları şöyle:

ANDREW MANGO, Atatürk'ün biyografisinin yazarı

HUGO PAGE, Avukat

RONALD THWAITES, Avukat

DAVID LYNCH, Yönetmen “Mulholland Drive” filmiyle Altın Palmiye ödülü sahibi

SEAN PENN, Aktör/Yönetmen, “Milk” ve “Mystic River” filmleriyle Oscar sahibi

VANESSA REDGRAVE, Aktris, “Julia” filmiyle Oscar ödülü sahibi

SUSAN SARANDON Aktris, “Dead Man Walking” filmiyle Oscar ödülü sahibi

SIR BEN KINGSLEY, Aktör, “Gandhi” filmiyle Oscar ödülü sahibi

JAMES FOX, Aktör

FREDERIC RAPHAEL, Yazar, “Darling” ile Oscar ödülü sahibi

SIR TOM STOPPARD, Senaryo yazarı, "Shakespeare in Love" filmiyle Oscar ödülü sahibi

CHRISTOPHER HAMPTON, Senaryo yazarı, "Dangerous Liaisons" filmiyle Oscar ödülü sahibi

LORD JULIAN FELLOWES, Senaryo yazarı "Gosford Park" ile Oscar ödülü sahibi

VILMOS ZSIGMOND, Sinematograf, "Close Encounters of the Third Kind" ile Oscar sahibi

BRANKO LUSTIG, Yapımcı, "Schindler's List" ve"Gladiator" ile Oscar ödülü sahibi

RACHEL JOHNSON, Yazar

EDNA O'BRIEN, Yazar

CHRISTOPHER SHINN, Senaryo yazarı

DAVID STARKEY, Anayasa tarihçisi

FAZIL SAY, Besteci-piyanist

LADY CHOLMONDELY, Chopin Society Başkanı

LORD MONSON, Yazar

LORD STRACHCARRON, Belgesel yapımcısı

DOWNSHIRE MARKİSİ, Toprak sahibi

JEREMY CORBYN MP, İşçi Partisi Milletvekili

EDMUND KINGSLEY, Aktör

IGOR USTINOV, Heykeltraş

MAURICE FARHI MBE, Yazar

JACK FOX, Aktör

CLAIRE BERLINSKI, Yazar

OONA CHAPLIN, Aktrist

FUAD KAVUR, Film yapımcısı  

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2013, 16:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mevlüt  Yaşar
Mevlüt Yaşar - 5 yıl Önce

Bu milletin değerlerine saygı duymayan sözde aydınlar ve onların
İçimizdeki uzantıları söz konusu bu ülkeyi rencide etmek olunca çok kısa sürede organize olup akla hayale gelmeyen iftira ve suçlamalarala saldırıyorlar onlar için saray Bosna da, Afganistan da,Somali'de ,Irak'ta ,Filistin de,Suriye'de kafkaslar da,Mısır da acımasız ca öldürülen ve çoğunlukla Müslüman olan en az iki
milyon insanın hemen hemen hiç bir değeri yoktur çünkü bu sözde aydınlar yer yüzündeki egemen güçlerin ekmeğine bilerek yada bilmiyerek yağ sürmektedirler ve bu senaryo 19.ve20. Yüz yılda da uygulanmış söz konusu emperyalist egemen güçler Afrika da. Amerika da. Ve dünyanın çeşitli bölge lerinde soykırımlar, katliyamlar, yapmışlar bunları gizlemek için de
Avrupa da,Asya da, ve Afrika'da yaklaşık 600 yıl hükmettiği coğrafiya da adaleti ve hoşgörüyü uygulayan ancak hiç bir zaman emperyal niyeti
Olmayan Osmanlı âliyeyi içimizdeki işbirlikçiler le birlikte parçalamış lardır
dikkat edilirse o zaman dan bu güne kadar bu topraklar da savaşlar katliâyamlar ve göz yaşları hiç dinmemiştir ve son olarak bunlardan daha vahimi içimizdeki sözde aydınlar
Yaklaşık 200 yıldır Bu topraklarda oynanan emperyal oyunu maalesef görememektedirler (M.YAŞAR) İzmir

Hikmet Guzelsoy.
Hikmet Guzelsoy. - 5 yıl Önce

Arkadas yasim 60,960 yilini iyi hatirliyorum.Rahmetli Babam alim ve ilim irfanla ugrasir ve 80 ile 100 fakileri vardi.Bunlar birer hoca ve Muftu oldular,kimisinin cocuklari Türkiye'nin en onemli mevkilere geldiler,11 yildan beri Türkiye'nin yol istikametini dikenli ve engebeli zorda olsa bunlar basari ile bugune getidiler.Benim esas meselem bu degidir,70 ile 77 yil once Bitlis'in Mutki ilcesinin Hersan(Kayran) koyu ile kerxo(Tasyol) Sılınd(Yazıcık)Torx koylerinde CHP 'nin Şeflik doneminde yaptiklari soykirimin ve surgunlerin hesabini Avrupa insan haklari savunuculari niye bugune kadar dile getirmediler.Gezi parki meselesinde 5 kisinin olumu tabi ki dile getirilmelidir,fakat Basbakana bu denli agir ifadeleri kulanmak Avrupa'da oturup harvurup harman savuranlar fitne ve fesad seneryolari hazirlayanlar;Benim atalarima yaptiklari zulmu niye şef dedikleri Bitlis'in inonu mahalesinin kurum ailesinden ismet inonununden ve ekibinden hesap sormiyorlar.Halen Türkiye'nin cesitli illerinde surgun hayati yasayan asiretimin vebalini ve hesabini kim soracak!..Avrupalilar bunu bilinizki size guvenmiyoruz,sizinle samimi de olmayiz.Ben BUBAN(BABANİ)asireti mensubu olarak yaptiklarinizdan utanin.Tek tek Basbakan'dan uzur dileyin.