Dünya basını, Binali Yıldırım'ın AKP Genel Başkan adaylığını nasıl gördü?

Dünya basını Binali Yıldırım'ın AKP Genel Başkan adayı olmasını 'son dakika gelişmesi' olarak duyurdu

Dünya basını, Binali Yıldırım'ın AKP Genel Başkan adaylığını nasıl gördü?

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın AKP'nin genel başkan ve başbakan adayı olarak gösterilmesi dünya basınında büyük ilgi gördü.

Avrupa basını olmak üzere dünya medyası Binali Yıldırım ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın uyum içinde çalışabilecekleri vurgulandı.

AL JAZEERA

Katar merkezli Al Jazeera, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın AKP'nin genel başkan ve başbakan adayı olarak gösterilmesini son dakika haberi olarak geçti.

Al Jazeera, “AKP hükümetlerinde 12 yıl kesintisiz Ulaştırma Bakanlığı görevini sürdüren ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en güvendiği isimlerden biri Binali Yıldırım başbakan ve partinin genel başkan adayı. Erdoğan ile belediye başkanlığı döneminde kendisiyle birlikte çalışmaya başladı. Erdoğan ona o çok güveniyor” şeklinde yazdı.

BİLD

Almanya’nın Bild gazetesi de haberi manşetten duyurdu. Almanya’nın en çok okunan gazetelerinden biri olan Bild’in internet sitesi, haberi ‘Yıldırım başbakanlığa aday’ şeklinde verdi.

‘Türkiye’nin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Başbakanlığa aday gösterildi’ ara başlığıyla haberi detaylandıran Bild, Binali Yıldırım’ın biyografisine yer verdi.

THE GUARDİAN

İngiliz yayın kuruluşu The Guardian Yıldırım’ın ismi açıklandıktan sonra, konuyla ilgili haberini manşete taşıdı.

“Türkiye’nin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım başbakan oluyor” başlığını kullanan gazete, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yıldırım’ın yeni anayasa ve başkanlık sistemi konusunda aynı fikre sahip olduklarını yazdı.

BBC

İngiliz yayın kuruluşu ise BBC de haberi “ Erdoğan en çok güvendiği ismi aday seçti” şeklinde verdi.

BBC, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisiyle daha uyumlu ve bağlı olacak bir başbakan adayı belirlediğini belirtti.

WSJ

ABD’nin önde gelen finans ve haber gazetesi The Wall Street Journal’ın(WSJ) konuyla ilgili haberin, AKP’nin  genel başkan ve başbakan adayı olan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a uyumlu bir isim olduğu yazdı.

WSJ, Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın sırdaşlarından biri olduğunu ekledi.

WASHİNGTON POST

ABD’nin önde gelen basın kuruluşu Washington Post da haberi flaş olarak geçti. Washington Post

AKP’de Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın parti genel başkanı ve başbakan adayı olarak gösterdiğini okuyucularına duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2016, 17:12

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER