Deniz Gezmiş Kürt Sorunu'nda ne düşünüyordu?

O soruyu dava arkadaşı yanıtladı…

Deniz Gezmiş Kürt Sorunu'nda ne düşünüyordu?

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edilişlerinin 41. yılında Aykırı Sorular'da da anıldı. Deniz Gezmiş'in o dönem dava arkadaşlarından biri olan Hacı Tonak "bazı suçlar işlediler ama mazlumdular" dedi.

CNN TÜRK'te, Aykırı Sorular ölüm yıldönümünde Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını konuştu.

Deniz Gezmiş'in yoldaşlarından, T.H.K.O. üyesi olan Hacı Tonak'ın konuk olduğu programda, Gezmiş ve arkadaşları ilginç ayrıntılarla tartışıldı.

SUÇSUZDULAR DEMİYORUM AMA MAZLUMDULAR

Sosyal medyadan gelen sorular üzerine Hacı Tonak; "Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının suçsuz olduklarını, yasalara uyduklarını söylemiyorum. Bazı suçlar işlediler ama mazlumdular. O dönem onlar banka soydu ama bugün baktığınızda ortak nokta insanların malvarlığına el koymak ise, bunu banka açan herkes yapıyor" dedi.

DENİZ KÜRT BAĞIMSIZLIĞINI SAVUNURDU

Deniz Gezmiş'in Kürt bağımsızlığını savunduğuna da değinen Hacı Tonak ancak bunun ayrılık olsun anlamında olmadığını söyledi:

"Sosyalistler ne düşünüyorlarsa açık açık söylerler. Deniz de öyleydi. Halkların kendi kaderini tayin hakkı çerçevesinde Kürt Halkının da bağımsızlığını isteyebilme özgürlüğünü savunurdu Deniz, ama bu Kürtler Türkiye'den ayrılsın demek değildi. Boşanma hakkını savunmak, boşanmayı istemek değildir."

Tonak, sözlerini "Deniz Gezmiş bugün yaşasaydı yine sosyalist çizgide olurdu" diyerek bitirdi.

SON SÖZLERİ

Deniz Gezmiş’in idam sehpasındaki son sözleri de şöyleydi: “Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği ve bağımsızlık mücadelesi! Yaşasın Marksizm-Leninizm! Kahrolsun emperyalizm!”
 

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2016, 13:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet baris
mehmet baris - 2 yıl Önce

kardes o zaman gurcu laz arnavut bisnak turkmen yoktuda bir kurt halki mi vardi ozgurluk isteyecek...desenize ulkeyi nasil bolerim hareketi o zaman baslamus

tahir evliyaoğlu
tahir evliyaoğlu - 3 yıl Önce

Pkk nın lider kadrosu 1982 yılında oluşturulmuştur ve kadronun tamamı eski T.H.K.O üyesidir. Yani deniz gezmiş in dava arkadaşları ve kendi deyimleriyle yoldaşlarıdır. Aslında çok açıktır ki pkk sadece bahsi geçen dönemin komünist-sosyalist fraksiyonlarının devamıdır.

Tetikçi
Tetikçi - 7 ay Önce

Lan çakal Kürtler 90yildir eziyete maruz kaldılar e lazı ne türkü ne cerkezi
Ne Bosnagı kürt ulan kürt
Asıl bölücü sizin gibi düşünenler
Bugün her ırkın ülkesi var Ermenistan
Bulgaristan Çeçenistan Kazakistan Suriye Arabistan varda bir kürtler(iraktaki) memleket ayağa kalktı ulan pis faşist emperyalist kahpe seni ne konuşuyorsun sen bir bak bildiğin yok