Cumhuriyet'in kantin işletmecisi tutuklandı

İşletmeci Şenol Buran, 'Erdoğan'a hakaret' iddiasıyla tutuklandı

Cumhuriyet'in kantin işletmecisi tutuklandı

Cumhuriyet gazetesinin kantin işletmecisi Şenol Buran, polisle yaşadığı tartışmanın ardından 'cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla tutuklandı.

Şenol Buran emniyet ifadesinde, 24 Aralık Cumartesi günü arabasıyla gazetenin Şişli’deki binasına gelmek için evden ayrıldığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şişli’deki bir otelde gerçekleşen toplantıya katılımı nedeniyle birçok sokağın kapatıldığını ve uzun süre arabasını park edecek yer aradığını anlattı.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Buran şöyle devam etti: "Saat 11.10 sıralarında güvenlik amirinin yanına geldiğimde bana neden bu kadar geciktiğimi sordu. Ben de 1 saattir gazetenin etrafında dolaşıyordum. Bir sürü yere girdim almadılar. ‘Aracı Kuştepe’ye bıraktım ve yürüyerek geldim bu soğukta’ dedim. Bunun üzerine güvenlik amiri ‘Cumhurbaşkanımız gelecekmiş o yüzden kapatmışlar. Buraya gelirse bir çayımızı içmeye artık bir çay servisi yaparsınız’ dedi."

Çay servisinde bulunmayacağını söylediğini aktaran Buran, sözlerinde ‘itham’ olmadığını savundu.

Emniyet ifadesinin ardından nöbetçi savcılık, Buran’ı ifadesine başvurmadan tutuklama istemiyle İstanbul 11. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti.

Buran hakimlik sorgusunda, tutanağı tutan polis Yıldıray Y. ile daha önceden tartıştıklarından konuşmadığını söyledi. Buran’ın avukatlarından Özgür Urfa, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçunun yargılama aşamasında izne tabi olduğunu anımsatarak, “Bu suçta ceza alt sınırı bir yıldır. Yargılama yapılsa dahi hakkındaki hükmün açıklanması geriye bırakılabilir. Hakaret suçu katalog suç değildir. Tüm deliller toplanmıştır. Sabit adresi vardır, kaçma ihtimali yoktur. Sohbet sırasında kullanıldığı iddia edilen bir söz yüzünden tutuklama yapılmasını uygun bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

Hakimlik tutuklama kararında, Buran’ın ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçunun işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin bulunduğunu savunarak, ‘inkar etmesi nedeniyle’ tanıklar üzerinde baskı oluşturma ihtimalinin bulunduğunu ve soruşturmanın devam ettiğini belirtti.
 

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2016, 09:19

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER