Çiğdem Toker’e 1.5 milyonluk dava

Toker'e “Rusya’ya domatesler de ‘Bayburt’tan” başlıklı yazısı nedeniyle dava açıldı

Çiğdem Toker’e 1.5 milyonluk dava

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Çiğdem Toker’e, Agrobay Seracılık tarafından “Rusya’ya domatesler de ‘Bayburt’tan” başlıklı yazısı nedeniyle 1.5 milyon TL’lik dava açıldı. 

Evrensel'den Meltem Akyol'a konuşan konuşan Toker, davanın korkutma ve sindirme amaçlı açıldığını söyledi.

Agrobay Seracılık şirketi herhangi bir tekzip, açıklama ya da bir suç duyurusunda bulunmaksızın, Toker’e yazısı nedeniyle doğrudan dava açtı. Dava dilekçesinde ise “Kamuoyu önünde küçük düşürüldüğünü” ve “Ticari itibarlarının sarsıldığını” iddia ederek, “kişilik haklarımıza ve ticari itibarımıza saldırı dolayısıyla uğradığımız zararın bir nebze de olsa tatmini amacıyla 1.5 milyon lira manevi tazminata hükmedilmesini talep ediyoruz” dedi.

Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi ise davayı kabul etti. Toker’in avukatları ise şirkete açtığı davaya ilişkin cevap yazacak.

Davaya ilişkin konuşan Çiğdem Toker, geleneksel gazetecilikte kulis bir haber üzerinden, yazı yazdığını ve yazının tarafların gazete haberlerine de yansımış soru işaretlerini, kendi tartışmalarını aktarmaktan ibaret olduğunun altını çizdi. Toker, “ 1.5 milyon sürreal, gerçeklikle bağı olmayan bir rakam. Korkutma ve gözdağı verme amaçlı olduğunu düşünüyorum. Korkup sinecek halimiz de yok tabii” dedi.

Davaya tepki gösteren Sınır Tanımayan Gazeteciler (RFS) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu İse “Eleştirel finans haberciliğini tazminata boğmanın kökleştiği bir ortamda bir Agrobay Seracılık Şirketi, Rusya’ya domates ihracatına dair yazıdan, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Çiğdem Toker’e, 1,5 milyon TL’lik dava açabiliyor. Buna hoşgörü göstermiyoruz!” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2018, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER