BirGün gazetesi Kırıkkanat söyleşisi nedeniyle özür diledi

BirGün, internet sitesinde 'Açıklama ve özür' başlıklı bir yazı yayınladı

BirGün gazetesi Kırıkkanat söyleşisi nedeniyle özür diledi

BirGün’de yayınlanan Mine Kırıkanat söyleşisine sosyal medyadan tepki gösterildi.

Birgün gazetesinden Özlem Özdemir'e konuşan yazar Mine Kırıkkanat, Paris'te öldürülen 3 Kürt siyasetçi kadın üzerine yazdığı kitabı anlatırken, örgüt içerisinde kadınların azarlandığını ve ezildiğini söylemişti.

Kırıkkanat'ın bu sözleri üzerine Özlem Özdemir "Kadınlar mal gibi yani?" sorusunu yöneltti.

Mine Kırıkkanat, bu soruya "Aynen öyle. O yüzden toplumun genel durumunu yansıtıyor. Yaptıkları kadın erkek eşit propagandası son derece yanlış ve yalan. Ve zaten Öcalan, konuşmalarında Sakine'den, yani romandaki Munise'den gereksiz diye söz eder" ifadeleriyle yanıt vermişti.

Söyleşideki bu sözler nedeniyle gazete, sosyal medyada çok sayıda eleştiri mesajı aldı. Bunun üzerine BirGün bir özür açıklaması yayınladı.

 Gazetenin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

 "Değerli okurlarımız, 8 Mayıs 2016 tarihli Pazar ekimizde yayımlanan Mine Kırıkkanat söyleşisi içerisinde maalesef ki aşağılayıcı, onur kırıcı ifadeler bulunmaktadır. Gazeteci her kesime soru sorar; röportaj yaptığı yazarların, sanatçıların fikrine de müdahale etmez, takdiri kamuoyuna bırakır. Buradaki sorun ise hem soruda hem de yanıtlarda kullanılan, eleştiri sınırlarının dışında farklı algılanabilecek ifadelerdir.

“Pazar Kahvaltısı” konseptinin naifliği, bizi yazıyı gerekli incelemeye tabi tutmadan koyma rehavetine sokmuştur. Fark ettiğimizde gazete basıldığı için sadece Web sitesinde düzeltme yapmak mümkün olmuştur. Bu editöryal zaaftan dolayı tüm değerli okurlarımızdan özür dileriz. Duruma sebebiyet veren çalışma arkadaşlarımızla ilgili durumu da kurullarımızda değerlendireceğiz. Yayın hayatını etnik, cinsel, dinsel ayrımcılıkla mücadeleyle geçirmiş ve bu yüzden pek çok bedel ödemiş gazetemizin bu tarz bir durumla anılmasından dolayı üzüntülerimizi bir kez daha belirtiriz. Sosyal medya lincini takdirinize bırakıyoruz. Bizler bir elin parmaklarını geçmeyen muhalif basın dünyasında, üzerimizdeki sorumluluğu bilerek bundan böyle çok daha dikkatli olacağımıza söz veriyoruz." 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2016, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER