Bektaşi fıkraları çizgi film oldu

'Bektaşi dedesi bir gün...'

Bektaşi fıkraları çizgi film oldu

Almanya'da, Bektaşi nüktedanlığını konu alan çizgi film yapıldı. "Bektaşi Dedesi bir gün" adlı animasyonla güncel politik konularda mesajlar veriliyor.

Seri halinde yapılacak animasyonun ilkinde, tarlada ayakkabı kutusunda para sayan sofu ile Bektaşi dede arasında geçen diyalog sergileniyor. Animasyonun yapımcılarından Fuat Ateş, "Bektaşi Dedesi bir gün" adlı animasyonun Alevi dünyası açısından bir ilk olduğunu dile getirdi.

"ALDIĞIMIZ TEPKİLER ÇOK OLUMLU"

Amaçlarının Alevi- Bektaşi kültürünü topluma tanıtmak olduğunu ifade eden Yol TV Genel Yayın Yönetmeni Fuat Ateş şunları söyledi: "Anadolu'da Bektaşi mizahının önemli bir yeri vardır. Son günlerde gerek ülkemizde gerekse başka ülkelerde basına ve mizaha yönelik katı önlemler söz konusu. Türkiye 'deki internet yasası da buna bir örnek. Bektaşi mizahı taassubun en katı yaşandığı dönemlerde bile bir umut ışığı olmuştur. Bu nedenle biz Bektaşi fıkralarını çizgi filme çevirmeye karar verdik. Aldığımız tepkiler çok olumlu.

Önümüzdeki günlerde Bektaşi fıkralarını çocukların anlayabileceği tarzda yapacağız. Daha uzun vadede ise Alevi- Bektaşi inancının temellerini oluşturan Yedi Ulu Ozan'ın hayatlarını anlatan çizgi filmler oluşturacağız."

"Bektaşi Dedesi bir gün" adlı animasyonun yapımcılığını Fuat Ateş ile Taylan Doğan yapıyor, senaristi ise Özgür Kaplan.

“Bektaşi Dedesi ile bir gün” isimli animasyon serisinin ilk bölümü 18 Şubat Salı akşamı YOL TV ekranlarında yayınlandı.

İŞTE İLK BÖLÜM:(Tam ekran tuşuna basarak daha büyük izleyebilirsiniz)

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2014, 02:18

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER