BBC'nin 'PKK savaşçıları IŞİD'le savaşa hazırlanıyor' haberi Dışişleri Bakanlığı'nı rahatsız etti

Bakanlık, yaptığı açıklamayla BBC'nin ilgili haberinin 'terörizme açık destek' olduğunu iddia etti ve haberi kınadı

BBC'nin 'PKK savaşçıları IŞİD'le savaşa hazırlanıyor' haberi Dışişleri Bakanlığı'nı rahatsız etti

Dışişleri Bakanlığı BBC’nin “In pictures: PKK fighters prepare for battle with IS” (Fotoğraflarla: PKK savaşçıları IŞİD'le savaşa hazırlanıyor) başlıklı haberin propaganda olduğunu iddia etti.

bianet'in haberine göre, BBC'nin haberinin "terörizme açık bir destek" olduğunu öne süren Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Başta AB ülkeleri olmak üzere birçok ülkenin terörist olarak adlandırdığı bir örgüt hakkında bu şekilde yayın yapılması terörizme açık bir destektir.

“İngiltere dahil olmak üzere AB ülkeleri tarafından terörist niteliği tespit ve teslim edilmiş olan bu yasadışı örgütü, bir başka terör örgütü ile mücadele eden masum bir örgütmüş gibi göstermeye çalışan ve PKK'ya katılımı teşvik eden bu yayın hiçbir şekilde kabul edilemez. Yayın bu alandaki BM ve Avrupa Konseyi kararlarını da ihlal etmektedir. Terörizmi teşvik etmek ve övmek suçtur.

“BBC’nin geçtiğimiz günlerde Kuzey İrlanda’da bir polis karakoluna bombalı saldırıda bulunan IRA hakkında izlediği yayın politikasını PKK terör örgütü için de uygulaması beklenir.”

BBC'NİN FOTO-SÖYLEŞİ HABERİ

BBC’nin Farsça Servisi muhabiri Jiyar Gol'un çektiği karelere ve fotoğraf altı bilgilere verilen haberde “Onlarca yıldır Türk hükümetine karşı savaşan PKK, Türkiye ve birçok Batılı devlet tarafından terör örgütü olarak görülüyor. Ancak PKK şu an cihatçi IŞİD ile savaşta kilit öneme sahip bir oyuncu" deniyor.

BBC'nin o haberi:

In pictures: PKK fighters prepare for battle with IS

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2015, 15:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

tesvik yok iftira var

dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

pkk it sürüsü işte ))