Amed Kitap Fuarı'nda 90'larda gazeteci olmak tartışıldı

90’lı yıllarda bölgede görev yapan gazeteciler yaşadıkları deneyimleri anlattı

Amed Kitap Fuarı'nda 90'larda gazeteci olmak tartışıldı

Amed Kitap Fuarı’nda ‘90’lı yıllarda bölgede görev yapan gazeteciler, “90’larda Oradaydık” panelinde yaşadıkları deneyimleri anlattı.

Moderatörlüğünü Şeyhmus Diken’in yaptığı panele; Namık Durukan, Faruk Balıkçı ve Mürsel Acay konuşmacı olarak katıldı. Şeyhmus Diken, ‘90’lı yıllarda yaygın medya dışında özgür basında çalışanların olduğunu ve en büyük darbeyi de onların yediğini belirterek, onlardan bir temsilcinin de olması gerektiğini anımsattı.

O yıllarda gazetecilik yapmanın iğneyle kuyu kazmak olduğunu söyleyen Mürsel Acay, ilk röportajını faili meçhul cinayetlerle ilgili Ape Musa ile yaptığını ve 2006 yılında fişlemelerle ilgili yaptığı bir haberle Musa Anter Basın Şehitleri Ödülü’nü aldığını söyledi.

Cizre’nin Yeşilyurt köyündeki dışkı yedirme olayını takip ettiğini anlatan Acay, 2009’da tekrar aynı köye gittiğinde yasal anlamda hiçbir şeyin değişmediğini fark ettiğini anlattı.

‘İLK DEFA ÖLÜME TİLİLİ ÇEKEN İNSANLARA RASTLADIM’

Gazeteci Faruk Balıkçı ise ‘92-95 yılları arasında faili meçhul cinayetlerin ve köy boşaltmanın yoğunlukta yaşandığını anımsatarak, “Ancak bundan önce 1989’da Silopi’de yapılan bir operasyonda üç gerilla öldürülmüştü. Silopi’nin Kelekçi mezrasında köylüler özel timle karşılaşmış ve bunlardan altı tanesi bir tepede infaz edilmişti. OHAL Bölge Valisi 9 teröristin ölü ele geçirildiğini açıklamıştı. İlk defa ölüme tilili çeken insanlara rastladım. Kaymakamlığa yürüyerek protesto edince özel timler kitleye ateş açtı. Dönemin İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da köylüler için ‘terörist’ dedi ve o günden sonra faili meçhul cinayetler işlenmeye başladı.” diye konuştu.

YOĞUN BASKI VARDI  

Gazetecilik yaptığı sırada Şırnak’ta Kürtçe öğrenmeye çalışan, gece bile olsa çağrılan hastalar için koşturan, Hasan Kaya ve Mehmet Tanrıbuyurdu adlı iki hümanist ve idealist doktorla tanıştığını anlatan Balıkçı, bu doktorlardan Hasan Kaya’nın Metin Can ile birlikte kaçırıldığını, daha sonra Elazığ-Dersim arasındaki bir yerde işkence edilen cesedine rastlandığını aktardı.

Mehmet Tanrıbuyurdu’nun ise Şırnak’ta yaşadıklarını “Şırnak Cumhuriyeti” adlı bir kitapta yayınladığını, gerillaya katıldığını ve 2007’de bir çatışmada hayatını kaybettiğini belirterek, devletin yaptığı baskıları anlattı. Balıkçı, 1994 yılında PKK’nin esir aldığı 7 askerle görüştüğünü ve bu yayınladığı kitapta yer alan askerlerden İbrahim Yaylalı’nın şu anda paneli dinleyenler arasında olduğunu söyledi.

Balıkçı, Cizre’de yanında öldürülen gazeteci arkadaşı İzzet Kezer’i, Dicle’de yakılan köyde ateş altındaki evini elindeki bir tas suyla söndürmeye çalışan yaşlı amcayı, Cizre’de kaldığı otelin panzer tarafından taranması olayına yaptığı tanıklıkları paylaştı.

‘ÖRGÜTE ŞİFRELİ HABERLER YAPMAKTAN YARGILANDIK’     

Gazeteci Namık Durukan da o dönem yaygın medyada çalışanların özgür medyada çalışanlara göre nispeten daha rahat olduklarını vurgulayarak, özgür basında çalışanların ölüm sınırında çalıştıklarını ve neredeyse illegal çalışmaya zorlandıklarını hatırlattı. Çok şey yaşadıklarını söyleyen Durukan, önemli olan bugün burada yaşadıklarımızı anlatabilmektir” dedi.

OHAL Valiliği’nin tek başvuru kaynağı olduğunu ve klişeleşmiş bazı terimleri haber merkezlerine önceden bildirdiklerini anlatan Durukan, yaşadıkları zorlukları anlattı. BBC’ye yaptığı haberlerden dolayı büyük sıkıntı yaşadığını bildiren Durukan, birçok tehdit aldığını ve “Örgüte şifreli haberler yapmaktan” yargılandığını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2015, 10:31
YORUM EKLE