12. sınıflar için hazırlanan “Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi” isimli ders kitabında Gezi Parkı direnişinin uluslararası bir komplo olduğu iddia edildi

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, bakanlık tarafından bu yıl 12. sınıflar için hazırlanan, Emrullah Alemdar ile Savaş Keleş’in yazdığı “Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi” isimli ders kitabında Gezi Parkı ile ilgili bölüm bulunduğuna dikkat çekti. Beko, “Kitabın konuya dair iddiası Gezi Parkı direnişinin uluslararası bir komplo olduğu şeklindedir. Yurttaş haklarını hiçe sayan, demokratik toplumsal mücadeleyi kriminalize etmeyi amaç edinmiş ve temel hak karşıtı bir tutumla hazırlanmış bu kitap ders kitabı olarak dağıtılmıştır” dedi.

‘MÜFREDATA UYGUNLUĞUNU KİM KONTROL ETTİ?’

Gözden kaçırmayın

Bayraktar kardeşlerin şikayetiyle BirGün’e 200 bin lira tazminat cezası Bayraktar kardeşlerin şikayetiyle BirGün’e 200 bin lira tazminat cezası

Beko, kitabın hangi kriterlere göre ders kitabı olarak belirlendiği ve öğrencilere dağıtıldığı, kitabın hazırlanmasının ardından müfredata uygunluk kontrolünün kimler tarafından yapıldığı hakkında bilgi istedi.

MEB’DEN ‘ELEŞTİREL ANLAYIŞ’ SAVUNMASI

Cumhuriyet’in haberine göre Selçuk, verdiği yanıtta özetle şöyle dedi: “Söz konusu etkinlik, tarihsel sürecin bütün yönleriyle incelendiği, açığa çıkarıldığı ve değerlendirildiği algı ve varsayımına dayanan bir anlayışla, dersin öğretim programının eleştirel düşünme becerisine sahip bireyler yetiştirme hedefine uygun olarak hazırlanmıştır.”