ABD'nin IŞİD'le Mücadele eski Özel Temsilcisi Brett McGurk, “Türkiye’den IŞİD’lilerin Suriye’ye gitmemesi için sınırı kapatmasını istedik. Türkiye ise bu isteğimizi reddetti” dedi.
 
ABD'nin IŞİD'le Mücadele eski Özel Temsilcisi Brett McGurk, IŞİD’e karşı kampanyalara öncülük yaptığını belirterek, 110 ülkeden 40 bin IŞİD’linin Türkiye sınırından Suriye’ye “cihat” için gittiğini söyledi. ABD medyasına konuşan McGurk, IŞİD hilafetinin Suriye sınırında olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye ile sınırdaki geçiş güzergahlarını kapatmaları için görüşmeler yaptık. Amaç IŞİD’lilerin Suriye’ye girişini engellemekti. Ancak Türkiye sınırı kapatmadı ve kapatamayacaklarını bize iletti” dedi.
 
KÜRTLERE DUVAR ÖRDÜ 
 
Brett McGurk, “Ancak Kürtler sınırın bir bölümünü kontrol ettikten sonra Türkiye, sınırda duvar örüp, sınırı kapattı” diye konuştu.

McGurk, dün yaptığı açıklamada da, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararının büyük bir hata olduğunu vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Trump ile yaptığı anlaşmada "güvenli bölge"nin Fırat'tan Irak'a kadar 450x32 kilometre olduğunu ve bunun tüm Kürt ve Hıristiyan bölgelerini içerdiğini kaydetmişti.

Kaynak: MA