Sosyal medya hesabındaki, "Enkazdan ceset çıkarıp kenara koyuyorlar. Afganlı biri gelip kolunu kesiyor, altınlarını alıyor" açıklaması nedeniyle gözaltına alınan şef Uğur Kardaş tutuklandı.

TV8 ekranlarında yayınlanan Masterchef yarışmasının 2018'deki şampiyonu Uğur Kardaş, Adıyaman'da kurtarma çalışmalarına katıldığı sırada sosyal medya hesabından yayın yaparak, "Enkazdan ceset çıkarıp kenara koyuyorlar. Afganlı biri gelip bileziğini çalmak için kolunu kesiyor" iddiasında bulundu. İddialarının asılsız olduğu belirtilerek gözaltına alınan Kardaş, tutuklandı.

Sabah'ta yer alan habere göre; Kardaş, "Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçundan Kahta Sulh Ceza Hakimliği'nin kararıyla tutuklandı.

Kardaş, paylaştığı videoda şu ifadeleri kullanmıştı: 

"Yanlış anlamayın ama Allah benim bin belamı versin. Ellerime bakın, İnşaatın altından ceset çıkıyor. Bu cesedi arkaya ayırıyorlar. Gelsin nakil aracı alsınlar diye. Afganlı biri gelip kolunu kesip altınlarını alıyor. Polise diyecek bir şeyim yok. Adamı öldürürler burada zaten. Gelip burada insanlar böyle niye yaşıyor ya. Sinirim bozuldu ya. Çıkan kadının kolunu kesmek Allah bin belanı versin. Artık burada dayanamıyorum ben psikolojim falan kalmadı." 

SOYLU, KARDAŞ'IN GÖZALTINA ALINDIĞINI DUYURMUŞTU

Emniyetten Kardaş ile ilgili yapılan açıklamada, "Sosyal medyada depremde yapılan çalışmalar hakkında provakatif paylaşımlar yaptığı tespit edilen Mustafa Uğur Kardaş isimli şüpheli Adıyaman Havalimanında yakalanmış, yapılan mülakatta özetle; kendisinin enkaz çalışması yaptığı esnada çevrede vatandaşlardan 'Enkaz altından çıkarılan cesetlerin yol kenarına konulduğunu, birkaç kişinin kollarını kesip üzerinde bulunan altınların alındığını, hırsızların Afganistan uyruklu olduğunu duyduğunu, bu iddiasını kanıtlayacak herhangi bir somut delilinin olmadığı' şeklinde beyanlarda bulunmuştur" denilmişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da yaptığı basın açıklamasında isim vermeden Kardaş'ın gözaltına alındığını söylemişti: 

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş: Siyaset, bu alçak suikasttan pek uzak değil Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş: Siyaset, bu alçak suikasttan pek uzak değil

"Biraz önce bir video seyrettim. Seyrettiğim videoda okumuş yazmış, büyükşehirlerde yaşadığı çok açık belli olan videoyu çekiyor. İnsan gibi de konuşuyor. 'Bir Afgan çıkan cesetleri elini kesti altınları aldı' diyor. Biraz önce Adıyaman'da gözaltına aldık."