Sarıyer Belediyesi'nce durdurma kararı verilen Ağaoğlu Maslak1453'ün devam eden şantiyesi önünde, kararın uygulanmasını talep edenlerce protesto düzenlendi.

Eylemciler, mahkeme kararını göstererek inşaatın durdurulmasını istediler ancak şantiyedeki işçiler "Ekmeğimizle oynuyorsunuz" diyerek tepki gösterdi. "Bu kaçak inşaatı kim durduracak?" yazılı pankart taşıyan eylemcileri güvenlik görevlileri durdurmaya çalıştı.

Şehir Plancıları Odası'nın açtığı ve Danıştay 6. Daire'nin 26 Mart 2014 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verdiği Maslak 1453 projesinde inşaatların halen devam ettiğini belirten eylemciler, inşaatın durdurulmasını istedi. 

Gerginliğin artması üzerine demir çubuklarla eylemcilerin üzerine yürüyen bir güvenlik görevlisini arkadaşları sakinleştirerek olay yerinden uzaklaştırdı.

İşçiler ve eylemciler arasında çıkan arbedeyi, inşaatta çalışan işçiler cep telefonları ile görüntüledi.    

YEREL YÖNETİMLER MAHKEME KARARINI UYGULAMAYARAK SUÇ İŞLİYOR 

Kuzey Ormanları Savunması adına basın açıklaması yapan Cihan Uzunçarşılı Baysal, inşaatın yasal dayanağı olan imar planlarının durdurulduğunu ve ruhsatların iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Baysal, "Hukukun kamu yararı görmediği ve planları durdurduğu bu karara rağmen 1453 proje inşaatı halen devam ediyor.

Geri dönüşü mümkün olmayan kamu zararını engellemek üzere verilen yürütmeyi durdurma kararı yok sayılmaktadır. Açıkça merkezi ve yerel yönetimler mahkeme kararını uygulamayarak suç işlemektedir diye konuştu.

Dava süreci başladığında Şişli ilçe sınırları içinde kalan ancak şu anda Sarıyer Belediyesi'ne bağlı olan projenin durdurulması için Şişli Belediyesi'ni göreve çağıran Baysal, "Şu anda yapılması gereken ilk şey Sarıyer Belediyesi'nin inşaatı tespit edip durdurması ve ruhsatı iptal etmesidir.

Merkezi yönetimden yerel yönetime kadar tüm kademelerinin seçilmişlerinden atanmışlarına, hepiniz görevinizi yapın ve ruhsatı iptal edip inşaatı durdurun" dedi.

Grup açıklamanın ardından şantiye alanından ayrılarak inşaatın durdurulması talebini iletmek üzere Sarıyer Belediyesi'ne gitti.