Muğla’nın Marmaris ilçesinde Armutalan Mahallesi oteller bölgesinde çıkan orman yangını İçmeler’e doğru ilerledi, alevler bazı otellere sıçradı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye ve hükümete tepki gösteren CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “Her şeye para var, yangın uçaklarına yok” diye tepki gösterdi ve “Tarım ve Orman Bakanı biraz utanma ve arlanması varsa derhal istifa etsin” dedi.

Armutalan Mahallesi'ndeki otellere yakın ormanlık alanda öğleden sonra çıkan yangına, Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü ve Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri 60 personel, 6 arazöz, iki su tankı ve 6 helikopterle ve 1 yangın uçağıyla yangına müdahale ediyor. Marmaris Belediyesi de tüm araçlarıyla söndürme çalışmalarına destek veriyor.

Rüzgarın da etkisiyle yangın önce Siteler Mahallesi'ndeki ormanlık alanına, sonra da geçtiğimiz günlerde yanan İçmeler Mahallesi’ne ve Marmaris’in kırsal mahallesi olan Hisarönü’ne doğru ilerledi.

Alevlerin yaklaşması nedeniyle 3 yıldızlı 2 otel ile 4 villa tedbir amacıyla polis ekipleri tarafından boşaltıldı.

Çevredeki otellerde kalan bazı tatilciler de kendi istekleri ile bavullarını alıp ayrıldı. Bu arada bazı otellere de alevlerin sıçradığı belirtildi.

GİRGİN: BU UÇAKLAR NEREDE?

Yangın devam ederken bölgeye gelen CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “Öncelikle hepimize geçmiş olsun. Üzülerek görmekteyiz ki memleketin her tarafı ateşe verilmiş durumda. Yine üzülerek görüyoruz ki iş bilmez yöneticilerimizin elinde memleketimiz heba oluyor” dedi.

“Ben buradan Tarım ve Orman Bakanı’na sormak istiyorum. Yüz kere söyledik, yüz kere soru önergesi verdik, bu uçaklar nerede?” diyen Girgin, “9 tane filo alınıyor bu ülkeye. 630 milyon liraya buraya saray yapılıyor, nerede bu uçaklar? Tarım ve Orman Bakanı biraz utanma ve arlanması varsa derhal istifa etsin” ifadelerini kullandı.

'BU İNADINIZ NİYE?'

Uçaklara bütçe ayrılmamasını eleştiren Süleyman Girgin, “Elbette burada bir sabotaj ve kundaklama varsa bunun hesabı sorulur. Ancak orman yandı, canlar, kuş, kurt hepsi bitti. Bunun hesabını kim verecek? Yazıklar olsun. Yüz kere söylüyoruz Saray'a gelince para var ama uçak almaya yok. Bu inadınız niye? Bunun mutlaka hesabını hep beraber soracağız. Hepimize geçmiş olsun. Bunların da sonuna kadar takipçisi olacağız” diye konuştu.

Kaynak: ANKA