Trabzon Araklı'da bir zincir market çalışanıyla müşterinin kavga görüntüleri gündem oldu. Markette şeker kalmadığına inanmayan müşteri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına gönderme yaparak "Stokçuluk yapıyorsunuz, cumhurbaşkanı yalan mı söylüyor?" dedi.

MÜŞTERİ İKNA OLMADI

Halk TV'nin aktardığı habere göre, markete şeker almaya gelen müşteri markette şeker kalmadığına ikna olmadı. Şekerin markette stoklandığını iddia eden kişi çalışanın "gel depoya birlikte bakalım" sözlerine tepki gösterdi. Market çalışanlarını yalan söylemekle suçlayan müşteri, "O zaman cumhurbaşkanı yalan söylüyor. Ben iki metre karın içinden geldim buraya ihtiyacım var" diyerek tepki gösterdi. Tartışma diğer market müşterilerinin araya girmesiyle son buldu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, MARKETLERİ SUÇLAMIŞTI

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası Türkiye’nin bu ülkeden ayçiçek yağı ithalatı konusunda sorun yaşayacağı, peşi sıra ürünlerin zamlanacağı beklentisi oluşmuştu.

Stokların tükenmesi ve fiyatların daha da artması riskine karşı tüketiciler marketlere akın etmiş özellikle ayçiçek yağı alabilmek için uzun kuyruklar oluşturmuştu.

Marketlerdeki izdiham ve kuyruk görüntülerine tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan yaşananlardan zincir marketleri sorumlu tutmuştu.

Sık sık marketleri stokçuluk ve fırsatçılıkla suçlayan Erdoğan 8 Mart'ta muhtarlarla yaptığı toplantıda da "Ben muhtarlarımdan şunu istiyorum: Mahallenizdeki, köyünüzdeki marketlerde, bakkallarda gerçekten ayçiçeği yağı var mı, yok mu? Ama ben istiyorum ki, gerekirse sizler İçişleri Bakanlığımız adına bunların depolarını bile takip edip bize ihbar edeceksiniz bu stokçuları. Biz gereğini yapacağız" demişti.

"Bu devleti provoke etmeye çalışanlara gereken dersi vermek bizim boynumuzun borcudur" ifadelerini kullanan Erdoğan sözlerini "Bunlar stokçu, bunlar ayçiçeği yağını, zeytinyağını depoluyorlar utanmadan sıkılmadan rakamları yükseltiyorlar ve 'raflarda ayçiçeği yağı yok' diyerek böyle bir kampanyayı da yürütüyorlar" şeklinde sürdürmüştü.