Hayat pahalılığı sürerken, alım gücünün azalmasıyla birlikte mangal yapmanın maliyeti 5 kişilik bir aile için en az 500 lira oldu.

Son bir yılda neredeyse bütün gıda ürünlerine yüzde 100’ün üzerinde zam geldi. Buna karşılık alım gücü azaldı. Kırmızı ete gelen zamlar yüzde 100'ü bulurken, bugün bir kilo köfte marketlerde ortalama 130 liraya satılmaya başladı.

Türkiye gazetesinden Ömer Temür'ün haberine göre; 5 kişilik bir aile mangal yapmak istediğinde en az 1 kilogram köfte almak zorunda kalıyor. Dolayısıyla mangalda tavuk etinin ağırlığı artıyor. Ancak beyaz ete gelen zamlar da bütçeyi zorluyor. Bir kilogram ızgaralık tavuk için ortalama 100 lirayı gözden çıkarmak gerekiyor. Buna piliç bonfile, baget ve kanat da dâhil edildiğinde sadece beyaz etin maliyeti 300 lirayı aşıyor. Daha makul bir fiyata mangal yapmak için bütün tavuk almak gerekiyor. Kilosu 35-40 lira olan bütün tavuğun 2 kilogram geldiğini düşünüldüğünde bile fiyat 80-90 lirayı buluyor. Harçlar ve baharatlar eklendiğinde fiyatlar artıyor.

Et dışında, 5 kişilik bir aile için 4 ekmek 4 pide 30 lirayı buluyor. Bugün 2,5 litrelik bir kola ise 20 liradan satılıyor. 5 litrelik iki şişe kolaya 40 lira ödemek gerekiyor. Buna 2 litrelik ayran eklendiğinde maliyet 60 lira oluyor.

Mangal sonrasında sık tüketilen meyvelerden olan karpuzun kilosu ise indirim marketlerinde 5 liradan satılırken, pazar yerlerinde 10-15 liraya kadar yükseldiği görülüyor. Bu hesapla 10 kiloluk bir karpuz, en az 100 liraya denk geliyor.

Mangalın olmazsa olması mangal kömürünün kilogram fiyatı ortalama 15 lira. Bir mangal için ortalama iki kilogram harcama yapıldığı düşünüldüğünde 30 lirayı gözden çıkarmak gerekiyor. Mangal araç ve gereçleriyle fiyat artıyor.

Mangal için salata malzemeleri de hesaplandığında; domates 10 lira, salatalık 10 lira, marul ve soğan 4-5 liradan 5 kişilik bir aile için salata tabağı bile 50 liraya denk geliyor.

En mütevazı bir mangal için en az 500 lirayı gözden çıkarmak gerekiyor.