Antalya'nın Manavgat ilçesinde Yeniköy, Sarılar, Bahçelievler ve Sorgun bölgesinde orman yangını çıktı.

Yangınlara havadan ve karadan müdahale sürerken Sarılar Mahallesi'ndeki orman yangının yerleşim yerlerine de sıçradığı öğrenildi.

Öte yandan Manavgat Kaymakamlığı Yeniköy Mahallesi'ndeki yerleşim yerlerinin tahliye edilmesi için Muhtar Abdullah Zeki Kavuklu'ya talimat verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli de orman yangınına müdahaleyi yerinde yönetmek üzere bölgeye hareket etti.

AFAD'DAN AÇIKLAMA: YANGINDAN 30 VATANDAŞIMIZ ETKİLENDİ; BAZI AHIRLAR YANDI

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ise yangına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"28 Temmuz 2021 tarihinde Antalya Manavgat ilçesi Yeniköy mevkiinde ormanlık alanda yangın çıkmıştır. Yangına havadan ve karadan müdahale edilmektedir. Yürütülmekte olan söndürme çalışmalarında 1 uçak, 19 helikopter, 192 arazöz ve 2 dozer görev yapmaktadır.

SAKOM’dan alınan bilgiye göre yangından 30 vatandaşımız etkilenmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından bölgeye 7 ambulans, 2 UMKE ve 1 mobil komuta aracı sevk edilmiştir.

Antalya AFAD Müdürlüğü’nden 3 araç ve 11 personel bölgede görevlendirilmiştir. Ayrıca Isparta, Burdur, Konya, Karaman ve Mersin illerinden Antalya Valiliği ile eşgüdüm halinde 10 arazöz ve 3 itfaiye aracı bölgeye sevk edilmiştir.

Yeniköy, Kalemler, Evrenseki ve Çolaklı mahallelerinde, yangından etkilenebilecek alanlarda bulunan evler tahliye edilmektedir. Kırsal kesimde bulunan bazı ahırların yandığı bilgisi alınmıştır.

Gelişmeler AFAD tarafından takip edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI: 27 YILLIK YÖNETİCİYİM, HİÇ BÖYLE BİR YANGIN GÖRMEDİM

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek, CNN Türk canlı yayınında, "Bugün en kötü günümüzü geçiriyoruz Antalya olarak. Hiç böyle bir yangın görmedim, 27 yıllık yöneticiyim. İnşallah can kaybı olmadan söndürme işlemleri yapılır diye ümit ediyorum. İnsanlarımız tahliye anlamında evlerinden itfaiyeci arkadaşların yardımıyla boşaltılıyor. Şu ana kadar Allah’a şükür herhangi bir can kaybı yok” açıklamasında bulundu.

“Düşündürücü olan 4 ayrı bölgede çıkmış olmasıdır. Kundaklama mı var çok merak ettik” diyen Böcek, “Şu an konumuz yangını nasıl söndürebiliriz ona çalışıyoruz” diye konuştu.

"1 UÇAK, 19 HELİKOPTERLE HAVADAN MÜDAHALE EDİLİYOR"

NTV muhabirinin aktardığına göre, yangına 1 uçak, 19 helikopterle havadan müdahale ediliyor; 103 arazöz, 6 traktör sahada, 412 personel karadan çalışıyor. NTV'den Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in, "Kalemler bölgesinde özellikle yangın evlere yakın bir noktada. Bu evler boşaltıldı. Manavgat Devlet Hastanesi’nde yatan hastaların hızla tahliyesi için çalışma başlatıldı" bilgisine düzeltme geldi. Canlı yayında yapılan açıklamada, " Manavgat Devlet Hastanesi’nde tahliye söz konusu değil, ancak durum takip ediliyor, ekipler yangının gidişatına göre tehlike söz konusu olursa müdahale için hazır bekliyor” denildi.

Manavgat'ın Yeniköy Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda, saat 12.00 sıralarında çıkan orman yangını rüzgârın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Bölgede çok sayıda vatandaşa ait zeytinlik, defne ve badem bahçelerinin yanı sıra ormanlık alanda da etkili olan yangına havadan ve karadan da müdahaleye başlandı.

Yangın bölgedeki yerleşim yerleri ve tarım alanlarının yanı sıra hayvanların barındığı noktalara da sirayet etti. Bölgeyi tamamen duman kaplarken yangın söndürme uçağı ve helikopterin yanı sıra Orman İşletme Müdürlüğü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri tarafından alevlere yoğun şekilde müdahale ediliyor.

MANAVGAT KAYMAKAMI: YANGIN YERLEŞİM YERLERİNE DOĞRU İLERLİYOR

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, "Yangın yerleşim yerlerine doğru ilerliyor. Yangın nedeniyle Evrenseki, Kalemler ve Yeniköy mahallelerindeki bazı evler boşaltıldı" dedi.

NTV canlı yayına katılan Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, şunları kaydetti:

"Bu öğlen saatlerinde başlayan bir yangın hava sıcaklığı yüksek. Poyraz etkili. Çok sıcak bir rüzgâr esiyor. Hızlı yayıldı rüzgârın etkisiyle. Yakındaki köyleri tehdit etmeye başladı boşalttık. Havadan müdahale devam ediyor. Uçaklar ve helikopterlerle. Görülmemiş bir şey. Allah beterinden saklasın. Çok üzücü can kaybı önemli ölçüde olmaz diye ümit ediyoruz. Şu an elimizde net bir bilgi var. Bazı mahsur kalanlar olduğuna dair köylerden bilgi geliyor. Ama şu an net olarak hastanelere intikal etmiş herhangi bir şey yok. Ama ihtimal dahilinde yaralı. Netleştiğinde, yangın kontrol altına alındığında daha net bir şey söyleyebileceğiz.

İlk başladığında Yeniköy’ün dağlık yamaçlarında başladı. Tek bir nokta olarak görünüyordu. Tabii bu yangında şeylerin fırlatmaları oluyor kozalaklar fırlatıyor. Süratle yayıldı. Bir anda bakıyorsunuz ilgisiz bir yerde, yangına bir kilometre ötede yangınlar başlıyor. Bu da sıçramalardan kaynaklı yangınlar oluyor. Yangının tam üstüne henüz karadan girilemedi. Havadan yoğun şekilde müdahale devam ediyor. Sıçramaları karadan müdahale ederek iş makinalarıyla itfaiye araçlarıyla kontrol altına alıyoruz.

Merkezdekiler önemli ölçüde kontrol altına alındı ama köylerdekinin bir süre daha mücadelenin yoğun bir şekilde devam etmesi gerekiyor ki kontrol altına alınsın."

BAKAN OLAY YERİNE GİDİYOR

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli de Manavgat'taki orman yangınına müdahaleyi yerinde yönetmek üzere helikopterle bölgeye hareket etti. Antalya Valisi Ersin Yazıcı da karayoluyla Manavgat'a geçti.

DHA MUHABİRİ: HENÜZ NASIL BAŞLANDIĞINA DAİR BİLGİ YOK

DHA muhabiri Alparslan Çınar, "Henüz nasıl başlandığına dair bilgi yok. Bir taraftan vatandaşlar da destek veriyor, çok sayıda ekip yangına müdahale ediyor. Büyük bir alanda etkili oluyor yangın, yerleşim yerlerine de oldukça yakın. Evlere sirayet etmesinden korkuluyor" dedi.

TRT HABER MUHABİRİ: VATANDAŞLAR SU ŞİŞELERİNE DOLDURDUKLARI SULARLA ALEVLERİ SÖNDÜRMEYE ÇALIŞIYOR

TRT Haber muhabiri de şu bilgileri paylaştı:

"2 tane benzin istasyonunun bulunduğu nokta. Yangının daha da büyümemesi için hortumlarla yangına insanlar müdahale ediyor. Vatandaşlar su şişelerine doldurdukları sularla alevleri söndürmeye çalışıyor. "Manavgat Devlet Hastanesi’nde yatan hastaların hızla tahliyesi için çalışma başlatıldı"