Bingöl M Tipi Cezaevinden 18 PKK’linin 1 yıl boyunca kazdıkları tünelden firar etmelerinden sonra bölgedeki hapishanelerde "güvenlik" önlemleri artırıldı. Önlemler kapsamında cezaevlerinde tutuklu ve hükümlüler tarafından saksılarda yetiştirilen çiçekler koğuşlardan toplatılarak hapishaneden çıkarıldı.

DHA’dan Ferit Aslan’ın haberine göre, Bingöl M tipi Cezaevi’nde yaşanan firar olayından sonra, Siirt Cezaevi’nde koğuşlarda saksılarda yetiştirilen çiçekler toplanarak hapishane dışına çıkarıldı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt Şube Başkanı Vetha Aydın, Bingöl’de yaşanan firardan sonra tüm koğuş ve odalarda saksı içerisinde yetiştirilen çiçeklerin sakıncalı görülerek dışarı çıkartıldığını belirterek, “Demokratikleşme paketi çiçeklerin özgürlüğüne yaramış” dedi.

İHD Siirt Şube Başkanı Vetha Aydın, Bingöl’de yaşanan firardan sonra hapishanelerdeki aramaların sıklaştırıldığını ve mahkumların çürümüş marul ve yumurtaları kullanarak saksılarda yetiştirdikleri çiçeklerin sakıncalı görülerek hapishaneden çıkarıldığına tanık olduklarını söyledi.

‘DEMOKRASİ PAKETİNDEN ÇİÇEKLERE ÖZGÜRLÜK ÇIKTI’

İHD Şube Başkanı Aydın, Siirt E tipi Cezaevi’nde bulunan babasını ziyaret ederken, babasının Bingöl’deki firar olayından sonra hapishanelerde yaşanan baskılardan söz ettiğini belirterek şunları söyledi:

"Cezaevi yönetmenliği ve ilgili genelgelere bakıldığı zaman, cezaevleri içerisinde tutuklu ve hükümlülerin kaldığı koğuşlarda çiçek yetiştirilmesi yasaktır. Yani toprak kullanıp çiçek yetiştiremezler. Bu insani bir durum değil. Uzun yıllar cezaevinde kalan birisinin toprak, tabiat, yeşillik ve çiçek ile uğraşmasından daha doğal bir hak yoktur. Ancak, Bingöl’de yaşanan firar ile birlikte böyle bir olayın baş göstermiş olması bizim için düşündürücüdür. İnsan hakları savunucusu ve babası ceza evinde bulunan biri olarak, Kürt sorununun çözümüne katkı sunacağını düşündüğümüz paketten sadece ceza evindeki çiçeklere özgürlük çıktığını söyleyebilirim.“ (Sendika.Org)