Diyarbakır’da gündüz eğitim, gece ise karakol olarak kullanılan okulun çevresine konulan beton blokların devrilmesi sonucu 2 çocuğun yaşamını yitirmesine ilişkin açılan davanın duruşmasında mahkeme heyeti, müzakerelerine yanıt vermeyen Diyarbakır Valiliği hakkında suç duyurusunda bulundu. 
 
Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesi Şehitlik Mahallesi’nde, 30 Mart 2016 tarihinde gündüzleri okul, geceleri ise polis karakolu olarak kullanılan Turgut Özal İlkokulu’nun etrafına vinç ile duvar örülürken, devrilen beton blokun altında kalarak yaşamını yitiren Ayaz Özdemir (6) ve Furkan Öner’in (6) ölümü, bir kişinin de yaralanmasına ilişkin açılan davanın duruşması Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Davanın görülen 4’üncü celsesinde, “Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçlamasıyla 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapsi istenen vinç operatörü Aziz Korkmaz hazır bulunurken, duruşmada tanık Nurettin Alkaç dinlendi. 
 
SUÇ DURUYUSU TALEBİ
 
Duruşmada mağdur avukatları, “yapılan işe ilişkin evrakların gönderilmesi için” mahkemenin 3 celsedir Diyarbakır Valiliği’ne yazdığı, müzakerelere yanıt verilmediğini, söz konusu müzakerelere yanıt vermeyen yetkili, sorumlu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

Avukatların talebini değerlendiren mahkeme heyeti, Diyarbakır Valiliği’ne yazılan üç müzakerenin duruşma zabıtlarına eklenerek sorumluları hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na duyurusunda bulunulmasına karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı