İhale bedeli 12 milyar TL olan Üçyol-Buca Metrosu'nun temeli, 14 Şubat'ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı törenle atıldı. Ancak İzmir 4. İdare Mahkemesi, ihaleyi kaybeden Nurol İnşaat'ın başvurusu üzerine Gülermak A.Ş.'nin kazandığı metro yapım ihalesini iptal etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kararın temyiz edileceğini belirterek, "Hukuki sürecin en kısa zamanda tamamlanıp, tüm İzmir’in beklediği bu çok önemli hizmetin daha fazla zaman kaybı yaşanmadan hayata geçmesi için azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz" duyurusunda bulundu.

'İHALE EBRD KURALLARINA GÖRE YAPILDI'

Davaya konu işin ihale sürecinin, mahkemenin dayanak gösterdiği yasal mevzuat çerçevesinin dışında kaldığını savunan belediye, şu açıklamayı yaptı: "Davaya konu işin finansmanının Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB), Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ve Karadeniz Ticaret Kalkınma Bankası (BSTDB) ile imzalanan kredi anlaşmaları ile karşılanmış olunması nedeniyle, iki aşamalı ihale süreci Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) kurallarına göre ve EBRD’nin elektronik ihale portalı ECEPP üzerinden gerçekleştirilmiştir.

"İzmir Büyükşehir Belediyesi hukuka, yargı kararlarına sonuna kadar bağlı olmakla birlikte, mahkemece eksik ve yetersiz inceleme neticesinde verilmiş olan söz konusu karar belediyemiz tarafından, 15 gün içerisinde yürütmenin durdurulması ve duruşma talepli olarak Danıştay nezdinde temyiz edilecektir."