Mahkeme Şişli Belediyesi eski Başkanı Mustafa Sarıgül hakkında kararını verdi

İstanbul Şişli Belediyesi eski Başkanı Mustafa Sarıgül'ün Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ile eşi Nazlı İnönü'yü belediye başkanlığından istifa etmesi için "mafya ile" tehdit ettiği iddialarına ilişkin yürütülen soruşturmada savcılık, takipsizlik kararı verdi.

Serdar Kulaksız'ın Habertürk'te yer alan haberine göre; Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü'yü belediye başkanlığından istifa etmesi için "mafya ile" tehdit ettiği iddialarına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılığınca yürütülen soruşturma tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Bülent Başar, Mustafa Sarıgül ile Şişli Belediyesi eski Başkan Yardımcısı oğlu Emir Sarıgül hakkında, "Çıkar Amaçlı Suç Örgütü" iddialarına ilişkin delil yetersizliğinden takipsizlik kararı verdi. "Tehdit" suçlamasına ilişkin ise soruşturmanın yapılması için ise Hayri İnönü'nün belediye başkanı olması Mustafa Sarıgül'ün de eski belediye başkanı olması nedeniyle soruşturmayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Suçlar Bürosu savcılığına gönderildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Suçlar Bürosu Savcılığı'nın da Mustafa Sarıgül hakkında takipsizlik verdiği öğrenildi.

ŞÜPHELİ SIFATIYLA İFADE VERMİŞTİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü'nün eşi Nazlı İnönü'nün bir gazeteye verdiği röportajda, "eski başkan Mustafa Sarıgül'ün kendilerini ölümle tehdit ettiğini, Sarıgül'ün 'mafya tutmaktan' söz ettiğini, sadece Hayri İnönü ile kendisinin değil Amerika'da okuyan çocuklarının da tehdit edildiğini" iddia etmesi üzerine, resen soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma kapsamında, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ve eşi Nazlı İnönü ''mağdur'', Mustafa Sarıgül ve Emir Sarıgül ise ''şüpheli'' sıfatıyla ifade vermişti. Hayri İnönü ve eşi, savcılıkça alınan ifadelerinde, Mustafa Sarıgül ve Emir Sarıgül'den şikayetçi olduklarını belirtmişti.

TEHDİT ETMEDİM

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılığına gelerek ifade veren Sarıgül suçlamaları kabul etmemişti. Sarıgül savcılık ifadesinde şunları söylemişti: "İnönü'yü Belediye Başkanlığı için bizzat önerdim. İnönü, Belediye Başkanı olduktan sonra 29 meclis üyesine bilgi dahi vermeden yönetimde ciddi değişikliklere gitmek istedi. Belediye meclis grubu ve belediye başkanı Hayri İnönü arasında uyuşmazlık yaşandı. Devreye girip bu gerginliği çözmem istendi. Bu kapsamda kendisi ile birkaç görüşme yaptık. Görüşmelerde kendisini kesinlikle tehdit etmedim, sadece sitem ettim" demişti.