Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Irak ziyareti sürüyor.

'Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Konferansı' için dün ülkenin başkentinde bulunan Macron, bugün de Erbil ve Musul'u ziyaret ediyor. Macron'u sabah saatlerinde ulaştığı Erbil'de Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani karşılarken, Fransız lider buradan üç yıl boyunca IŞİD'in zulmüne ve yıkımına maruz kalan Musul'a geçti. 

BAĞDADİ'NİN 'HALİFELİK' İLAN ETTİĞİ NURİ CAMİ'NE GİTTİ

Macron Musul’da tarihi Meryem Ana Kilisesi’nde Hristiyan din görevlileriyle bir araya gelmenin yanı sıra IŞİD'in eski lideri Ebu Bekir El Bağdadi'nin 2014'te 'İslam halifeliği' ilan ettiği tarihi El Nuri Camisi'ni ziyaret etti. Fransa Cumhurbaşkanı burada yaptığı konuşmada ülkesinin Musul'un yeniden imarına destek olacağını söyleyerek "Fransa anıtları, kiliseleri, okulları, camileri, minareleri yeniden inşa edecek ama aynı zamanda ekonomik fırsatların inşasına da yardımcı olacağız" dedi. Macron aynı zamanda, Fransa'nın Musul’da konsolosluk ve okul açmak istediğini de açıkladı.

NEÇİRVAN BARZANİ İLE ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEK

Musul'dan tekrar Erbil'e geçen Macron'un, 2014 yılında IŞİD tarafından başı kesilerek öldürülen peşmerge Hujam Surçi'nin ailesini ziyaret etmesi planlanıyor. Macron sonrasında Neçirvan Barzani ve Mesud Barzani ile ayrı ayrı görüşmeler yapacak. Erbil'e ilk kez resmi ziyaret düzenleyen Fransa Cumhurbaşkanı'nın, IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ile ortak basın toplantısı düzenlemesi de bekleniyor.