Yıllarca gazete, dergi ve yayınevlerinde çalışan Lütfü Tınç’ın 25 yıl önce Bozcaada’ya dair tutmaya başladığı günlükler “Kırkambar Bozcaada” isimli kitapta bir araya geldi.

“Kırkambar Bozcaada” kitabı Bozcaada hakkında 1995-2015 yılları arasında yazarın yaşadığı, hissettiği ve keşfettiği birçok şeyi yazdığı, aktardığı bir günlük olarak tanımlansa da, kitap için ‘adanın dili olsa ancak bunları anlatırdı’ da denebilir.

Kitabı yayına hazırlayan Bozcaada Mendirek Yayınlarından Mustafa Dermanlı, “Lütfü Tınç, 1995-2015 yılları arasındaki 20 yılda Bozcaada’ya dair aldığı notları bir kitap yapmak istediğini söylediğinde, her satırında yeni bir şey öğreneceğim bir anılar bütününü bulacağımı açıkçası düşünmemiştim. Adalı bir balıkçının denizlerin yok oluşuna dair 20 sene önceki öngörüsünden tutun da mitolojik bir hikâyenin büyüsü satırlarda buluşuyor bu kitapta. İçinde mitoloji de var, hüzünde. İmeceyle dikilen bir bağın hikâyesi de var, onlarca kitabın zımni önerisi de.” diyerek kitaba dair düşüncülerini paylaşıyor.

Lütfü Tınç, 1995-2015 yılları arasında Bozcaada’ya dair aldığı notları, hüzünleri ve mutlulukları, heyecanları ve sevinçleri satırlara aktarırken, dönemin insanlarıyla yaptığı sohbetleri de bu kitap sayesinde bir nevi kayda geçirmiş oluyor. Adalı bir balıkçının denizlerin yok oluşuna dair öngörüsünden tutun da mitolojik bir hikâyenin büyüsüne varıncaya kadar buluşuyor bu kitapta.

Kırkambar Bozcaada, tüm sabit ve internet kitapçılarında okuyucularını bekliyor.