İTÜ Geliştirme Vakfı Özel Ekrem Elginkan Lisesi yönetimi, öğrencilerin kıyafeti konusunda tartışmalı bir karara imza attı.

Okul yönetimi, okul aile birliği üyeleriyle Mayıs ayında aldığı kararla, öğrencilerin etek giymesini yasakladı. Karar, okul müdürü tarafından 5 Eylül’de velilere gönderilen e-posta ile bildirildi. Gerekçesi ise ‘etek boylarının çok kısa olması nedeniyle eğitim-öğretimi olumsuz etkilemesi üzerine velilerden gelen talep’ olarak açıklandı. Ancak etek yasağı, veliler arasında tepkilere neden oldu.

Okul yönetimi ise öğrencilerin kıyafetini belirlemek için referanduma gitmeye karar verdi. Yapılacak referandumda velilere, ‘Serbest kıyafet mi, okul kıyafeti mi giyilsin’ diye sorulacak. Okul kıyafeti seçeneğinin içinde de ‘etek ve pantolon’ ile ‘sadece pantolon’ olacak. Etek ve pantolon diyenler çoğunlukta olursa, Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliği gereği, isteyen öğrenci 'diz üstüne çıkmayacak' şekilde etekle okula gidebilecek.

Hürriyet’e konuşan Okul Müdürü Serap Sarıgül Hazar ise şöyle konuştu: “Daha önce referandum yapmıştık, oradan da okul kıyafeti çıkmıştı. Ama eteğin boyu konusundaki sınırlar zaman içinde çok aşıldı. Bu nedenle böyle bir karar alındı. Tamamen eğitimsel boyutuyla böyle bir sonuca varmıştık. Asla gericilik, çağdışı yaklaşımlar gibi söylemleri İTÜ adının yanına koymayız.”