Lice’de askeri operasyonların sürdüğü sırada öldürülen Mehmet Şirin Kocakaya’nın cenazesi, Diyarbakır’da defnedildi

Lice’de askerler tarafından öldürülen Mehmet Şirin Kocakaya’nın cenazesi, Diyarbakır’da defnedildi. Kocakaya’nın amcası Avni Kocakaya, cenazede yoğun morluk bulunduğu ve herhangi bir kurşun izi olmadığına dikkat çekti. 

Diyarbakır’ın askeri operasyonların sürdüğü Lice ilçesine bağlı Yalaza köyü Mehlê mezrasındaki yangına müdahale etmeye çalışırken öldürülen Mehmet Şirin Kocakaya’nın Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki cenazesi, ailesi tarafından alındı. Saldırı sırasında ailesinden 34 kişinin gözaltına alınması nedeniyle 2 gün gecikmeli alınan cenaze konvoyla Yeniköy Mezarlığı’na getirildi. 

Cenaze törenine DTK Eş Başkanı Leyla Güven, HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak da katıldı. Konuşmaların ardından kitle taziyenin kabul edileceği Hevedanlılar Taziyeevi’ne geçti.

DİHA'nın haberine göre; Kocakaya’nın amcası Avni Kocakaya, köyü basan askerlerin Mehmet Şirin Kocakaya’ya işkence yaptığını söyledi. Amca Kocakaya, cenazenin gördüğü işkenceden kaynaklı morluklar olduğunu ve herhangi bir kurşun izi bulunmadığını ifade etti.