Ukrayna'da LGBTİ yürüyüşüne saldırı

Kiev’deki LGBTİ yürüyüşü, aşırı sağcı Sağ Sektör'ün saldırısına uğradı

Ukrayna'da LGBTİ yürüyüşüne saldırı

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen LGBTİ yürüyüşü, aşırı sağcı grupların saldırısına uğradı. Saldırı sonucu iki polis yaralanırken 10 kişi de gözaltına alındı.

Kiev’de LGBTİ bireylerin dün sabah düzenledikleri gösteriye yaklaşık 300 kişi katılırken, polis, aşırı sağcı grupların saldırısı ve diğer provokasyon girişimlerine karşı, yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Kiev’de geçen yıl Batı yanlısı kesimlerin düzenlediği ve Rusya’ya yakın çizgiyi savunan eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in ülkeden ayrılmasına neden olan Maidan'ın militan gücü olan Sağ Sektör örgütü, kendilerinin bu yürüyüşü önlemek için ellerinden geleni yapacaklarını açıklamıştı.

‘SAĞ SEKTÖR’ POLİSLE ÇATIŞTI

Yüzlerce polisin korumaya aldığı göstericilere, yaklaşık 30 kişilik bir grup, sis bombaları ve göz yaşartıcı bomba fırlattı. Gösteriye saldıran bu grubun polisle girdiği çatışmada iki polis memuru yaralanırken, 10 kişi gözaltına alındı.

Göstericiler, yaptıkları basın açıklamasında, Ukrayna’da özellikle iş hukuku alanında eşcinsellerin aleyhinde düzenlemelerin olduğunu ifade ederek, pek çok iş yerinde, cinsel tercihleri açığa çıkan kişilerin işlerine derhal son verildiğini dile getirdiler. (BirGün)
Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2015, 21:49

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
anton
anton - 4 yıl Önce

rusyaya düsmanlik edip avrupaci, liberal ve medeni göründüklerini saniyolar ama lgbt konusunda rusyadan bile geri durumu düsüyolar.

SIRADAKİ HABER