Türkiye’nin ilk kuir olimpiyat oyunları yapılıyor

Queer Olympix 25-26-27 Ağustos’ta Heybeliada ve Kalamış’ta

Türkiye’nin ilk kuir olimpiyat oyunları yapılıyor

Türkiye’nin ilk kuir olimpyatı olma özelliğini taşıyan “Queer Olympix” 25-26-27 Ağustos tarihlerinde Heybeliada ve Kalamış’ta gerçekleşiyor.

Düzenleyiciler, “Bir süredir kentin çeşitli yerlerindeki halı sahalarda futbol oynayan kadınlar ve lgbti+ bireyler olarak, özlediğimiz kalabalıkları spor aracılığıyla yaratabilir miyiz, “kamusal alanda varız” cümlesini bir de sporla kurabilir miyiz diye sorduk kendimize ve bu etkinliğin hazırlıklarına koyulduk. Sporun kitleleri birleştirici gücünün yanı sıra bedenimizi özgürleştirmenin yollarından biri olduğuna inanarak bu deneyimin imkanını gelin birlikte ve ilk kez yaratalım diyoruz” diyorlar.

Türkiye’den ve Avrupa’dan toplam dokuz takımın yarışacağı olimpiyatlarda tüm takımlar futbol, voleybol, bayrak yarışı ve uzun atlama olmak üzere dört farklı branşta yarışacak.

25 Ağustos Cuma günü Heybeliada’da gerçekleşecek bisiklet turu ile başlayacak Queer Olympix etkinlikleri 26-27 Ağustos tarihleri boyunca Kalamış’ta devam edecek.. Kalamış’ta etkinlik alanında iki gün boyunca çeşitli STK’lar da stantlarıyla yer alacak.

Müsabakaların yanı sıra sporda cinsiyetçiliğe ve homofobiye/transfobiye karşı çeşitli atölye, forum ve film gösterimleriyle üç gün boyunca sürecek etkinliklere katılım ücretsiz ve herkese açık olacak.

Queer Olympix etkinliği kapsamında gerçekleşecek bazı etkinlik başlıkları ise şunlar: Yoga Atölyesi, Kentte Kadın ve LGBTİ+ Olma Deneyimleri Forumu, Nazi Almanyasında ideal beden ve sağlıklı toplum sunumu: Kalıtımsal Hasta ve Olympia, Cinsiyet Oyunları, Beden Olumlama Atölyesi, Dil Dile Değsin Atölyesi: Küfürsüz Tezahüratlar, Öz Savunma Atölyesi, İşaret Dili Atölyesi, Feminist Fight Club Muay Thai deneyimi üzerine bir öz savunma, şiddet ve beden tartışması atölyesi.

Düzenleyiciler şöyle diyor: “Başka türlü bir dünya hayaliyle ve ayrımcılıktan uzak bir spor dünyasının mümkün olduğunu göstermek amacıyla hazırladığımız etkinlikle ilgili detaylı programı, afiş ve görsellere buradan ulaşabilirsiniz.”

Tarih ve mekan:

25 Ağustos Cuma, Heybeliada

26-27 Ağustos Cumartesi-Pazar, Kadıköy Belediyesi Kalamış Spor Merkezi

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2017, 08:53
YORUM EKLE