Pozitif-İz’den ücretsiz HIV testi projesi: Ücretsiz HIV testi yaptırılabilecek

Pozitif-İz Derneği İstanbul’da hızlı, güvenilir, ücretsiz ve danışmanlık alarak HIV testi yaptırılabilecek projesine başladı

Pozitif-İz’den ücretsiz HIV testi projesi: Ücretsiz HIV testi yaptırılabilecek

Pozitif-iz Derneği tarafından yürütülen “LGBTİ+ Bireyler için HIV Test ve Tanı Sürecini Kolaylaştırma Projesi” kapsamında ücretsiz, kimlik bilgilerinizi vermeden ve güven içinde Cumartesi günleri HIV testi yaptırılacak.

NASIL RANDEVU ALINIYOR?

Kaos GL'de yer alan habere göre, HIV testleri, İstanbul Fatih’ de özel bir laboratuvarda ve sadece cumartesi günleri yapılacak.

Test yaptırmak isteyenlerin 0543 241 41 03 nolu numaradan Pozitif-İz’e ulaşması ve randevu alması gerekiyor.

Test kampanyası LGBTİ+’lara ve "erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkeklere" özel. Bu gruplardan birisine dahil olmayanlar kampanyadan yararlanamıyor.

NEDEN TEST YAPTIRMALI?

Dernek HIV testi yaptırmanın önemini ise şöyle anlatıyor:

“HIV, uzun yıllar belirti vermeden ve dolayısıyla hiç fark edilmeden vücutta çoğalabilir. Yıllar sonra belirtiler ortaya çıkar ve kişi sağlık şikayetleri üzerine hastaneye başvurarak tanı alır. Geç tanı nedeniyle olağan sağlık haline geri dönülmesi zahmetli ve zaman alabilir. Oysaki erken dönemde tanı alan HIV pozitif bireyler bu sağlık sorunlarını yaşamadan tedaviye başlarlar ve herkes kadar sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürebilirler.

“Ayrıca, düzenli tedavi alan HIV pozitif bireylerde HIV baskılanır ve kan testlerinde belirlenemeyen olarak tanımlanan düzeye iner. Kanda belirlenemeyen düzeydeki HIV, cinsel yolla başkalarına bulaşmaz."

Kaynak: Bianet

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2020, 10:10

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER