Papa, kilisenin dışladığı transseksüelle görüştü

Papa, kendisine mektupla kilisenin tutumunu şikayet eden trans bireyi kabul etti

Papa, kilisenin dışladığı transseksüelle görüştü

Katolik Kilisesi'nin lideri Papa Francesco, kilisenin kendisine karşı tutumundan şikayetçi olan bir transseksüel ve kız arkadaşı ile görüştü.

İtalyan basınında yer alan haberlere göre, cinsiyet değiştirerek erkek olan 48 yaşındaki İspanyol Diego Neria Lejarraga ile sevgilisi cumartesi günü Papa tarafından kabul edildi.

Papa'nın ikamet ettiği Santa Marta Konuk Evi'nde yapılan görüşmeyle ilgili olarak Vatikan'dan açıklama gelmedi.

TRANS BİREY MEKTUP YAZDI: PAPAZ BANA 'ŞEYTANIN KIZI' DEDİ

Ancak İtalyan basınının İspanyol Hoy gazetesini kaynak göstererek verdiği haberlere göre, Lejarraga birkaç ay önce Papa'ya bir mektup yazarak Kilise'nin kendisini dışladığından şikayet etmişti.

İspanya'nın Plasencia kentinde yaşayan Lejarraga, Papa'ya mektubunda kendisinin inançlı bir Katolik olduğunu ancak cinsiyet değiştirme operasyonunun ardından kilise yetkilileri tarafından kötü muamele gördüğünü söylemişti.

Bir papazın kendisine "şeytanın kızı" dediğini de aktaran Lejarraga, Papa'dan yardım istemişti.

PAPA MEKTUPTAN SONRA İRTİBATA GEÇTİ

BBC Türkçe servisinden Övgü Pınar'ın haberine göre, Papa Francesco da mektubu aldıktan sonra geçen ay Lejarraga'yı iki kez telefonla aradı. Geçen cumartesi günü de Papa, Lejarraga ile kız arkadaşıyla Vatikan'da özel bir görüşme gerçekleştirdi.

EŞCİNSEL HAKLARI DERGİSİ PAPA'YI 'YILIN KİŞİSİ' SEÇMİŞTİ

Papa, eşcinsellerle ilgili sözleri nedeni ile ABD'li eşcinsel hakları dergisi Advocate tarafından yılın kişisi seçilmişti.

Papa Francesco, geçmişte insanların cinsel kimlikleri nedeniyle dışlanmasına karşı çıkmış, "Ben kimim ki bir eşcinseli yargılayayım" demişti.

Papa'nın isteğiyle geçen ekim ayında toplanan Olağanüstü Piskoposlar Sinodu da ilk raporunda "Eşcinsellerin Hıristiyan cemaatine sunabilecekleri yetenekleri ve özellikleri var. Biz bu insanları kucaklayabilecek miyiz, onlara cemaatlerimizde kardeşçe bir yer verebilecek miyiz? Onlar çoğunlukla kendilerini kucaklayan bir ev gibi bir Kilise bulmayı umuyorlar" ifadelerine yer vermişti.

Ancak Sinod'da yapılan oylamada bu "eşcinsel açılımı" destek bulmamıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2015, 09:25

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER