Marie Losier 6. Pembe Hayat Kuirfest’te

12 - 19 Ocak tarihleri arasında Ankara’da, 26 - 28 Ocak tarihleri arasında İstanbul’da takipçileriyle buluşacak

Marie Losier 6. Pembe Hayat Kuirfest’te

12 - 19 Ocak tarihleri arasında Ankara’da, 26 - 28 Ocak tarihleri arasında İstanbul’da takipçileriyle buluşacak olan 6. Pembe Hayat KuirFest’te Fransız yönetmen ve küratör Marie Losier, filmlerinden oluşan iki seçkiyle konuk olacak.

‘Marie’nin İlham Perileri’ adını taşıyan ilk seçkide ünlü yönetmenin; Richard Foreman, Guy Maddin, Tony Conrad, George Kuchar, Alan Vega gibi öncü avangart yönetmenlerin coşku dolu portrelerini, belgeseli kendi avangart tarzıyla birleştirerek filme aldığı yapımlar yer alıyor.

Losier’nin video ve film çalışmalarından oluşan ‘Marie’nin Düşler Ülkesi’ adlı seçkide ise yönetmenin birçok formatı ve sinemasal anlatıyı bir araya getirdiği çalışmaları yer alıyor. Losier’nin Gece Kuşu (L'oiseau de la nuit, 2016), Hermafrodit (Hermaphrodite, 2013), Makyajımı Ye! (Eat My MakeUp!, 2005), Flying Saucey! (2006), Slap the Gondola! (2010), The Touch- Retouched (2002), Peaches & Jesper fell from a boat who remains afloat (2013) ve Bim Bam Boom: Las Muchas Morenas (2014) gibi hayallerin sınırlarını esnettiği mizahi ve havai işleri KuirFest kapsamında yer alacak.

Losier’nin çalışmaları Berlin, Rotterdam, Tribeca gibi film festivallerinde; Tate Modern, MOMA, Palais de Tokyo, Centre George Pompidou ve the Cinematheque Francaise gibi önemli sanat mekânlarında gösterildi, pek çok ödüle lâyık görüldü. Losier, Pembe Hayat KuirFest’in ikinci yılında Türkiyeli izleyicilerle buluşan, ilk uzun metraj filmi Genesis ve Lady Jaye’in Şarkısı (The Ballad of Genesis and Lady Jaye, 2011) ile Berlin Film Festivali’nde Caligary ve Teddy Ödüllerini kazanmıştı.

Ünlü yönetmen, KuirFest’in konuğu olarak Ankara’ya gelecek ve festival kapsamında bir masterclass gerçekleştirecek.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2017, 17:11
YORUM EKLE