Kürkçü, LGBTİ'lerin istihdamını Çalışma Bakanı'na sordu

HDP'li Ertuğrul Kürkçü: Hangi gerekçeyle çalışma yürütülmüyor?

Kürkçü, LGBTİ'lerin istihdamını Çalışma Bakanı'na sordu

HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, daha önce CHP'li Mahmut Tanal'ın yönelttiği soru önergesine verdiği yanıtta  LGBTİ’leri (lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks) dezavantajlı gruplar arasında saymayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e istihdam alanında cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığına karşı adım atıp atmayacaklarını sordu.

Kürkçü, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşme ve antlaşmaları hatırlatarak, "Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler, antlaşmalar, tavsiye kararları, demokrasiyi, birey hak ve özgürlüklerini geliştirmeyi hedefleyen Avrupa Birliği ülkelerince imzalanmış anlaşmalar açıkça cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılıkla mücadeleyi hedefleyen tedbir ve öneriler barındırmaktadır," dedi.

TÜRKİYE'NİN TAKİP ETTİĞİ AB DİREKTİFLERİ

Bakanlığın konuya ilişkin yanıtının, dezavantajlı grupların işgücüne katılımının desteklenmesi çalışmaları kapsamında LGBTİ’lere ilişkin özel bir çalışmanın yapılmadığı yönünde olduğunu belirten Kürkçü, Türkiye'nin takip ettiği Avrupa Birliği direktiflerine dikkat çekti ve "(bu direktifler), çalışma hayatında cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesini, LGBTİ’lerin içerildiği bir istihdam politikasını içermektedir. Çalışma hayatında dışlanma, açık kimliğiyle var olamama gibi derin ayrımcılıklara maruz kalan LGBTİ’lerin, bilhassa seks işçiliği haricinde iş bulma imkanı bulamayan transların çalışma yaşamından dışlanmaları ve asgari geçim şartları ile mücadele edilmesi büyük önem taşımaktadır," dedi.

"DIŞLANMALARIN ÖNÜNE GEÇECEK ÇALIŞMALARINIZ VAR MI?"

Kürkçü, Bakan Çelik’e şu soruları yöneltti:

* Toplumsal yaşam içerisinde dezavantajlı konumda olan kesimlerin işgücüne katılımının desteklenmesi çalışmaları kapsamında lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks yurttaşların istihdam politikalarında içerilmesine ilişkin hangi gerekçeyle herhangi bir çalışma yürütülmemekte olması hangi nedene dayanmaktadır?

* Bakanlığınızca uygulanan istihdam politikaları cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli eşitlik perspektifiyle ve AB mevzuatı ile uyumlu olarak yeniden gözden geçirilerek ayrımcılık karşıtı yönetmelikler ve başkaca önlemler aracılığıyla LGBTİ’leri çalışma hayatında güçlendirecek adımlar atılacak mıdır?

* Bakanlığınızın LGBTİ olduğu için işten atılan, kimliği nedeniyle işe alınmayan kişilerin maruz kaldıkları ayrımcılıklar sonucu sosyal ve ekonomik olarak dışlanmalarının önüne geçecek politikalar oluşturmak amacıyla yürütülen bir çalışması var mıdır?

* Özellikle kayıt dışı seks işçiliği yapan, sosyal güvenceden yoksun olarak, sağlıksız koşullarda çalışmak durumunda kalan transların durumlarına dönük olarak bakanlığınızca hazırlanan projeler var mıdır? Var ise bunların içeriği nedir? Yok ise nedeni nedir?

(Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2015, 16:08

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER