Kanada Başbakanı Justin Trudeau onur yürüyüşüne katıldı

Trudeau, cinsiyet ibarelerinin olmadığı kimlik kartlarını yaşama geçirme seçeneğinin de gündemlerinde olduğunu açıkladı

Kanada Başbakanı Justin Trudeau onur yürüyüşüne katıldı

Toronto kentindeki onur yürüyüşüne katılan Başbakan Justin Trudeau, kutlamalarda yer alan ilk Kanada Başbakanı oldu.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Trudeau geçmişte de onur yürüyüşlerine katıldığını, şimdi bu yürüyüşe başbakan olarak katılıyor olmasının büyütülecek bir şey olmadığını vurguladı.

Trudeau, cinsiyet ibarelerinin olmadığı kimlik kartlarını yaşama geçirme seçeneğinin de gündemlerinde olduğunu açıkladı.

Geçen hafta, Kanada’nın Ontario bölgesi ‘X’ ile belirtilen üçüncü bir cinsiyet seçeneğini ehliyetlere ekleyeceğini duyurmuştu.

Trudeau da, ülkesinde bir televizyon programında yaptığı açıklamada, devletin cinsiyetsiz kimliklerin kullanımını ‘en iyi şekilde’ nasıl gerçekleştirilebileceği üzerinde bir çalışma yaptığını söyledi. Bu seçenek Avusturalya, Yeni Zelanda ve Nepal’de kullanılıyor.

Trudeau geçen ay, Kanada’da homoseksüel erkeklere uygulanan kan bağışı kısıtlamalarının hafifletilmesinin “yeterli” olmadığını, hükümetin diğer kısıtlamaları gözden geçireceğini de vurguladı.

Geçen ay Florida, Orlando’daki gece kulübü Pulse’ta 49 kişinin ölümüne neden olan saldırıdan sonra Trudeau, Toronto’nun geleneksel onur yürüyüşünün bu yıl daha duygusal olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2016, 13:35
YORUM EKLE