İngiltere'de LGBTİ okul projesi

Okulun üç sene içerisinde açılması planlanıyor

İngiltere'de LGBTİ okul projesi

İngiltere'de mevcut eğitim sistemi içinde zorluk çeken LGBTİ (Lezbiyen, gay, biseksüel, transseksüel, interseks) talebelere hizmet verecek okulun üç sene içinde açılabileceği dile getirildi.

Guardian gazetesinin haberine göre okul Manchester'da açılacak ve 40 talebesi olacak. Ayrıca 20 öğrenciye başka bir okulda eğitim görürken bu okulda da yarı zamanlı eğitim hizmeti verecek.

Okul projesinin arkasında bulunan yardım kuruluşu Kuzey Batı LGBT Gençliği'nin stratejik müdürü Amelia Lee, "Bu, hayat kurtarmakla ilgili" diye konuştu. Lee şunları söyledi: "Eşcinselleri homofobik hakaret ve kötü muameleden korumayı hedefleyen yasalara rağmen gerçek şu ki, bilhassa de okullarda, hakaret ve kötü muamele hala inanılmaz ölçüde yaygın. Bu vaziyet, gençleri tecrit edilmiş ve yabancılaşmış hissetmelerine neden oluyor. Bu da sıklıkla okulu asmaya, en kötü senaryo da da intihara sebep oluyor."

Eylül ayında 14 yaşındaki Elizabeth Lowe adlı öğrenci, lezbiyen olduğunu ebeveynlerine söylemekten korktuğu için Manchester'da kendini asmıştı.

Lee, "Lowe tek çarenin kendini öldürmek olduğunu hissetti. Bolton'da da benzer bir hikayesi olan bir kız vardı" diyor.

Yardım kuruluşu olarak senede 9.000 öğrenci ve 1.000 öğretmenle çalışarak onları eşcinsellik dair eğittiklerini söyleyen Lee şöyle devam ediyor: "Ya tüm okulların kapsayıcı olduğunu umabiliriz ya da daha orada olmadığımızı kabul ederiz. Böylece bugün için daha özel okullara ihtiyacımız olduğunu kabul ederiz."

Yeni kurulacak okul, gittikleri okullarda zorluk yaşayan LGBT öğrenciler için projelendirildi. Ancak okulda LGBT olmayan, küçük yaştaki bakıcılar, ebeveynler ve akli problemleri olanlara da yer verilecek. Lee, "Okul LGBT'leri kapsayıcı olacak ama kimseyi dışlayıcı olmayacak" diyor.

Proje devletten ve mahalli yönetimden alınan 63.000 sterlinlik yardımla hayata geçirilecek. Okulda eğitim paralı olacak. (BBC Türkçe )

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2015, 12:50
YORUM EKLE