HDP İstanbul adayları: LGBTİ’lerin seslerini Meclis’e taşıyacağız

HDP İstanbul Milletvekili adayları, 'LGBTİ Hakları Sözleşmesi'ni imzaladı

HDP İstanbul adayları: LGBTİ’lerin seslerini Meclis’e taşıyacağız

HDP İstanbul Milletvekili adayları Filiz Kerestecioğlu ve Hülya İmak, SPoD’un hazırladığı “LGBTİ Hakları Sözleşmesi”ni imzaladı. HDP’liler, LGBTİ ve tüm ezilenlerin sesini ve soluğunu Meclis’e taşıyacaklarını belirtti.

Sosyal Politiklar, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD LGBTİ), LGBTİ’lere ilişkin hazırladığı LGBTİ Hakları Sözleşmesi’ni, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Binası’nda milletvekili adaylarının imzasına açtı.

HDP İstanbul İl Binasında düzenlenen basın toplantısına SPoD LGBTİ temsilcilerinin yanısıra, HDP İstanbul Eşbaşkanları, İstanbul 2. Bölge milletvekili adaylarından Filiz Kerestecioğlu, Gülsüm Ağaoğlu, İnciser Alptekin, Elif Sırlıoğlu ile İstanbul 3. Bölge milletvekili adaylarından Hülya İmak ve Elif Bulut katıldı.

‘LGBTİ HAKLARINI SAVUNMAYA VAR MISINIZ?’

SPoD LGBTİ Siyasi Temsil Alan Koordinatörü Sezen Yalçın, “Meclis’te LGBTİ Çalışmaları” adı altında bir oluşuma giderek, LGBTİ’lerin Meclis’te görünür olması ve haklarının savunulması için kampanya başlattıklarını söyledi.

Bu çalışma kapsamında “LGBTİ Hakları Sözleşmesi”ni oluşturduklarını belirten Yolsun, sadece HDP’nin kendilerini kapsadığını, taleplerini karşıladığını belirterek, “Milletvekili adaylarına soruyoruz, ‘Meclis’te LGBTİ haklarını savunmaya var mısınız?’ Bizlerinde artık Meclis’te sesimizi duyurmaya ihtiyacımız var” dedi.

HDP 2. Bölge milletvekili adayı avukat Filiz Kerestecioğlu’ sadece LGBTİ hakları için değil, tüm ezilenler için Meclis’te olmak gerektiğini belirterek “Sokağın sesini Meclis’e taşımak için aday olduk. HDP’nin ‘Büyük insanlık’ bildirgesindeki ‘Bizler Gökkuşağı’ bölümü başka hiçbir partinin seçim bildirgesinde yok” diye konuştu.

Kerestecioğlu’nun LGBTİ Hakları Sözleşmesi’ni okumasının ardından imzalar basın toplantısına katılan milletvekilleri imzalarını attı.
SPoD’un hazırladığı LGBTİ Hakları Sözleşmesi şöyle:

LGBTİ HAKLARI SÖZLEŞMESİ

Ben aşağıda imzası bulunan milletvekili adayı olarak, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde milletvekili seçilmem halinde,
* Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği hakları da dahil olmak üzere tüm insan haklarının korunacağına ilişkin bir siyasi tutum sergilemeyi,
* Uluslararası insan hakları hukuku tarafından güvence altına alınmış olan LGBTİ (Lezbiyen Gey Biseksüel Trans ve İnterseks) haklarının tanınması ve bu kapsamda Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası insan hakları sözleşmelerinden kaynaklanan sorumlulukların yerine getirilmesi amacıyla TBMM’de çalışmalar yürütmeyi,
* Seçimlerden sonra başlaması öngörülen yeni anayasa yazım sürecinin şeffaf ve katılımcı olması için çalışmayı,
* Toplumsal yaşamın her alanında var olan cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılığı görmezden gelen yasaların değiştirilmesi ve LGBTİ’lerin adalete erişiminin sağlanması için mücadele yürütmeyi,
* LGBTİ’lerin eğitim, sağlık, çalışma hayatı, barınma alanlarında dışlanma ve ayrımcılığa uğramamaları, bu alanlarda verilen hizmetlerden eşit biçimde yararlanabilmeleri için eşitlikçi sosyal politikalar geliştirmeyi,
* Siyasi temsilde ve katılımda eşitliğin sağlanabilmesi için, mensup olduğum siyasi parti içinde LGBTİ haklarını görünür kılmayı, LGBTİ’lerin siyasetin her kademesinde açık kimlikleriyle ayrımcılığa uğramadan yer alabilmeleri için gereken adımların atılması konusunda çalışmayı,
* Farklı siyasi partilerden LGBTİ haklarını savunan diğer milletvekilleriyle işbirliği yapmayı ve bu amaçla TBMM çatısı altında kalıcı bir yapı oluşturulması için öncülük etmeyi bu belge ile taahhüt ederim.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2015, 18:54

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER