Eşcinsel evliliğin kabul edildiği İrlanda'ya Vatikan'dan tepki: Bu, insanlığın bir yenilgisidir

Nüfusunun yaklaşık yüzde 85'i Katolik olan İrlanda’ya Vatikan’dan tepki geldi

Eşcinsel evliliğin kabul edildiği İrlanda'ya Vatikan'dan tepki: Bu, insanlığın bir yenilgisidir

İrlanda'da yapılan referandumla eşcinsel evliliğe izin verilmesine Katoliklerin yönetim merkezi Vatikan'dan jet tepki geldi: Bu, insanlığın bir yenilgisidir.

Nüfusunun yaklaşık yüzde 85'i Katolik olan İrlanda'da 22 Mayıs'ta sandıklara giden halk, eşcinsel evliliğe "evet" demişti.  

İrlanda, eşcinsel evliliğini halkoylamasıyla kabul eden ilk ülke olurken, Vatikan'dan buna tepki ise gecikmedi.

Vatikan Devlet Sekreteri Kardinal Pietro Parolin, "Bu sonuç beni çok üzdü. Kilise bu gerçeği dikkate almalıdır, ancak İncil'in bildirilerini yaymaya olan bağlılığını güçlendirmek anlamında" ifadelerini kullandı.

Roma'da katıldığı bir etkinlikte gazetecilere açıklama yapan Kardinal Parolin, İrlanda'nın aldığı bu kararın, sadece Hristiyan ilkelerinin değil aynı zamanda insanlığın da bir yenilgisi olduğunu söyledi. Aile kurumunu savunmak, teşvik etmek ve korumak için her şeyi yapmaları gerektiğini söyleyen Parolin, "Aile kurumuna darbe vurmak, geleceğin binasının temelini ortadan kaldırmak gibidir" dedi.

FRANSA'YLA EŞCİNSEL BÜYÜKELÇİ KRİZİ

Parolin ayrıca, eşcinsel olduğu gerekçesiyle Fransa'nın atadığı büyükelçi Laurent Stefanini'nin güven mektubunu kabul etmemelerine ilişkin de konuştu. Fransa ve Vatikan arasında kriz çıkaran olay hakkında Parolin, "İki ülke arasında diyalog kanalları hala açık ve bunun olumlu bir şekilde sonuçlanmasını umuyorum" dedi. Fransa, Vatikan'ın tepkisine karşın, Stefanini isminde halen ısrarını sürdürüyor.

PAPA FRANCESCO, EŞCİNSELLER KONUSUNDA KİLİSE'NİN ÜSLUBUNU YUMUŞATTI

Kilise'ye yeni bir soluk kazandıran Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, 2013 yılında seçilmesinden kısa süre sonra eşcinseller hakkında şaşırtıcı açıklamalarıyla dikkatleri çekmişti.

Eşcinselleri yargılayıp, toplum dışına itilmesine karşı çıkan Papa, "Ben kimim ki eşcinselleri yargılayayım" ifadelerini kullanmıştı.

Papa verdiği bir röportajda da, 'merhamet' anlamına gelen Kilise'nin kapılarının eşcinsellere kapalı tutulmasını, "Herkesin evi olduğunu hissettirmemiz gereken bu Kilise, sadece seçilmiş, küçük bir gruba açık olan bir şapel değildir" sözleriyle eleştirmişti.

Katolik Kilisesi'nin öğretilerinin gözden geçirildiği geçen yılki Psikoposlar Sinodu'nun sonuç raporunda da, eşcinselleri kucaklamak gerektiğine işaret edilmişti. (Radikal)

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2015, 23:52

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER