Cinsiyet değiştirmek isteyen hükümlünün talebi kabul edildi

Mahkeme kararıyla cezaevinde cinsiyet değişikliği

Cinsiyet değiştirmek isteyen hükümlünün talebi kabul edildi

"Cinsel kimliğine ilişkin sorun yaşadığı" gerekçesiyle cinsiyet değiştirme davası açan Maltepe Cezaevi'ndeki hükümlünün talebi kabul edildi.

28 yaşındaki Y. A. Maltepe Cezaevi’nde olduğu sırada mahkemeye başvurdu. Cinsel kimlik bozukluğu olduğuna ilişkin alınan doktor raporuyla ilk önce Y. A.’nın ismi Anadolu 6. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından geçtiğimiz yıl Ocak ayında Aslı A. olarak değiştirildi. İsim değişikliğinin ardından Aslı A.’nın cinsiyet değiştirme talebi ise bir ay sonra kabul gördü.

CİNSİYET DEĞİŞTİRME TALEBİ KABUL EDİLDİ

CNN Türk’de yer alan habere göre, transeksüel yapıda olduğu ve cinsiyet değişikliğinin ruh sağlığı açısından zorunlu olduğunu belirten Aslı A.’nın talebini karara bağlayan Anadolu 22. Asliye Hukuk Mahkemesi ise ilk önce Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden rapor aldırdı. Alınan raporda cinsel kimlik bozukluğu tanısı konulan Aslı A.’nın psikolojik cinsel kimliğine uygun şekilde biyolojik cinsiyetinin kadın olarak değiştirilmesinin ruh sağlığı açısından gerekli olduğu belirtildi. Öte yandan raporda, “Kişinin cezaevi koşullarının da cinsel kimliğine uygun hale getirilmesi, öz bakımı için gerekli malzemelerin temini konusunda gerekli kolaylıkların sağlanması ruh sağlığı açısından önemlidir ve gereklidir. Kişinin cinsiyetinin kadın olarak değiştirilmesi ve gereken operasyonlar için ruh sağlığı açısından bir engel bulunmadığı kanaatine varılmıştır” cümlelerine yer verildi. Mahkeme de raporun Aslı A.’nın talebini doğruladığını belirterek, cinsiyet değişikliği talebini kabul etti.

İNFAZ HAKİMİNE MEKTUP YAZDI

Kararın ardından 1 yıl geçmesine rağmen Aslı A.’nın cinsiyet değişikliğine ilişkin ameliyatı gerçekleştirilmedi. Bunun üzerine Aslı A., Anadolu 1. İnfaz Hakimi Servet Kartal’a bir mektup yazdı. Daha önce Deniz Ç. isimli hükümlünün başvurusunu kabul eden ve ceza infaz kurumunu idaresinden gereğinin yapılması yönünde karar veren Hakim Kartal’ın kendisi için de aynı yönde karar verilmesini talep ederek, ceza infaz kurumu idaresi tarafından ameliyat olması konusunda engellendiğini belirtti.

 “CEZAEVİNDEYKEN CİNSİYET DEĞİŞİKLİĞİ YAPILABİLİR”

“Cinsel kimlik bozukluğu” tanısı konulan hükümlünün doktor raporlarına göre cezaevi koşulları içinde tercihine aykırı olarak devam ettirildiği belirtilen kararda, “Kişinin tercihine uygun olarak yaşama hakkının verilebilmesi açısından bu cinsiyet değişikliğinin cezaevindeyken de yapılabileceği değerlendirildiğinde talebin kabulü ile gerekli masrafın hükümlü tarafından karşılanması halinde gerekli güvenlik önlemlerinin alınarak ameliyatın yapılması mümkün olan tam teşekküllü bir devlet hastanesine sevkinin sağlanması için Maltepe Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’ne yazı yazılarak Adalet Bakanlığı’na bilgi verilmesine karar verilmiştir” denildi. Ameliyatın aciliyetinin olduğu vurgulanan karar, Maltepe Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’ne gönderildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2015, 17:03
YORUM EKLE